Borsa Haberleri

Arm, Yapay Zekâlı Yeni Yazılım ve Tasarımlarını Tanıttı

May 30, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Arm, Yapay Zekâlı Yeni Yazılım ve Tasarımlarını Tanıttı

Arm Holdings (ARM), akıllı telefonların yapay zekâ görevlerini yerine getirmesine yardımcı olacak yeni çip planlarını ve yazılım araçlarını ve bunların benimsenmesini hızlandırmaya yardımcı olabilecek planlarını açıkladı. 

Arm, yapay zekâ çalışmalarına daha uygun olduğunu söylediği merkezi işlem birimleri (CPU’lar) ve yeni grafik işlem birimleri (GPU’lar) için yeni tasarımlar sundu. Ayrıca geliştiricilerin Arm çipleri üzerinde sohbet robotu ve diğer yapay zekâ kodlarını çalıştırmalarını kolaylaştıracak yazılım araçları da sağlayacak.

Ancak asıl büyük değişiklik, bu ürünlerin nasıl satılacağı konusunda yaşanacak. Geçmişte Arm, teknolojisini çoğunlukla çip şirketlerinin daha sonra bir çip için fiziksel bir plana dönüştürmeleri gereken spesifikasyonlar veya soyut tasarımlar olarak teslim ediyordu; bu da milyarlarca transistörün, çipleri oluşturan küçük anahtarların nasıl düzenleneceğine karar verirken pek küçük bir görev değil.

Yeni ürünler için Arm, Samsung Electronics ve Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM) ile birlikte çalışarak üretime hazır fiziksel tasarımların planlarını paylaştı.

Apple (AAPL) ve Android çip tedarikçileri Qualcomm (QCOM) ve MediaTek gibi ezeli rakiplerine fikri mülkiyet sağladığı akıllı telefonlar, Arm’ın en büyük tek pazarı olmaya devam ediyor.

Arm’ın müşteri iş kolunun kıdemli başkan yardımcısı ve genel müdürü Chris Bergey, Arm’ın müşterileriyle rekabet etmeye çalışmadığını söyledi. Bunun yerine, en iyi yapay zekâ performansını sağlayan sinirsel işlem birimleri (NPU) gibi hem masaüstü bilgisayar hem de telefon çiplerinin giderek önem kazanan diğer parçalarına odaklanırken pazara daha hızlı girmelerine yardımcı olmaya çalışıyor.

Çipin bu parçası o kadar önemli hale geldi ki Microsoft (MSFT) en yeni yapay zekâ özelliklerinin bu parça olmadan çalışmayacağını söyledi. Arm şu anda telefonlar ve bilgisayarlar için NPU teknolojisi sağlamıyor ve şirket, çip şirketlerinin NPU’larını ekleyebilecekleri daha fazla “tamamlanmış ve pişmiş” tasarım sağlamayı hedefliyor.

Arm, Yapay Zekâlı Yeni Yazılım ve Tasarımlarını Tanıttı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters