Borsa Haberleri

Arm, Yapay Zekâlı Çiplerini Piyasaya Sürmeye Hazırlanıyor

May 13, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Arm, Yapay Zekâlı Çiplerini Piyasaya Sürmeye Hazırlanıyor

İngiliz çip devi Arm Holdings (ARM), yapay zekâ çipleri geliştirmeyi ve ilk ürünlerini 2025 yılında piyasaya sürmeyi planlıyor.

Nikkei Asia’nın haberinde, Arm’ın bir yapay zekâ çipi bölümü kuracağı ve 2025 baharına kadar bir prototip oluşturmayı hedeflediği belirtildi. Seri üretimin sözleşmeli üreticiler tarafından gerçekleştirileceğini belirten Nikkei Asia’nın haberine göre Arm, eski destekçisi Japon SoftBank’ın da katkıda bulunmasıyla yüz milyarlarca yene çıkabilecek ilk geliştirme maliyetlerini karşılayacak.

Seri üretim sistemi kurulduktan sonra yapay zekâ çipi işinin bölünerek SoftBank’a devredilebileceğini belirten Nikkei haberi, SoftBank’ın üretim kapasitesini güvence altına almak için Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM) ve diğerleriyle üretim konusunda görüşmeler yaptığını da sözlerine ekledi.

Çip tasarımlarını lisanslayan ve telif hakları yoluyla para kazanan İngiliz çip tasarımcısı, operatörlerin yeni yapay zekâ modellerini güçlendirmek ve hakim tedarikçi Nvidia’ya (NVDA) olan bağımlılığını azaltmak için veri merkezi pazarına doğru genişliyor.

Arm, Yapay Zekâlı Çiplerini Piyasaya Sürmeye Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters