ABD Borsası Notları

Arm, Yapay Zekâ Desteğiyle Güçlü Rakamlar Açıkladı

February 8, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Arm, Yapay Zekâ Desteğiyle Güçlü Rakamlar Açıkladı

Geçen yılki halka arzıyla yarı iletken sektöründe büyük bir hareketlenmeye yol açan Arm Holdings (ARM), beklentileri aşan bilançosunda geleceğe yönelik güçlü tahminler açıklayarak piyasa sonrası işlemlerde 40%’ın üzerinde yükseldi. 

Yarı iletken tasarımcısı, mali üçüncü çeyrekte 761 milyon dolarlık konsensüsün üzerinde, yıllık bazda 14% artışla 824 milyon dolar gelir açıkladı. Ayrıca şirketin 0,29 dolarlık düzeltilmiş net kârı da 0,25 dolarlık beklentinin üzerinde geldi. 

Şirketlerin Arm uyumlu çipler üretmek için ödedikleri ve genellikle nihai çip fiyatının küçük bir yüzdesine denk gelen telif ücretlerinden para kazanan Arm, rakamların mevcut olduğu en son dönem olan eylül çeyreğinde müşterilerine 7,7 milyar Arm çipi teslim ettiğini söyledi.

Söz konusu telif geliri, dördüncü çeyrekte yıllık bazda 11% artışla 470 milyon dolara ulaştı. Şirket, bu artışın kısmen akıllı telefon pazarındaki toparlanmanın yanı sıra otomotiv şirketlerine ve bulut sağlayıcılarına yapılan satışların artmasından kaynaklandığını söyledi. Arm, büyümenin telif gelirleri tarafından yönlendirilmesini beklediğini söyledi.

Çip tasarımları neredeyse tüm akıllı telefonlar ve masaüstü bilgisayarlarda kullanılan şirket, mali dördüncü çeyrekte 850 milyon ile 900 milyon dolar aralığında gelir üzerinden 0,28 dolar ile 0,32 dolar aralığında kâr elde etmeyi beklediğini belirtti. Wall Street, gelir tahmininin 780 milyon dolar, hisse başına kâr tahminin de 0,21 dolar olmasını bekliyordu.

Son yıllarda Arm, yarı iletken şirketlerinin planladıkları çiplere ekleyebilecekleri daha kapsayıcı tasarımlara erişim satarak lisanslama işine odaklandı. Bu süreç, yarı iletken üreticilerine zaman ve emek tasarrufu sağlıyor ve Arm için sadece telif ücreti kazanmaktan daha kârlı bir gelir kapısı sunuyor.

Arm’ın lisans ve diğer gelirleri bir önceki yıla göre 18% artışla 354 milyon dolar oldu. Arm, daha fazla şirketin yapay zekâyı çalıştırmak için gereken CPU tasarımlarını lisanslamayı seçtiğini ve şirketin gelişmiş tasarımlar için daha yüksek lisans ücretleri aldığını söyledi.

Hatırlarsan, SoftBank’a ait olan Arm, eylül ayında halka açıldı. Şirket 1990 yılında düşük güçlü çipler için teknoloji geliştirmek üzere kuruldu ancak Apple’ın (AAPL) iPhone ve rakip Android cihazların Arm tabanlı çipleri standart olarak kullanmasıyla teknoloji sektörü için daha önemli bir isim haline geldi. 

Arm, Apple’ın yanı sıra Alphabet (GOOGL), Microsoft (MSFT) ve Nvidia (NVDA) gibi teknoloji devlerinin kendi teknolojisini kullandığını söylüyor.

Analist Değerlendirmesi

Arm Holdings’in konsensüs tahminlerini aşarak 824 milyon dolar gelir açıklaması ve düzeltilmiş net kârının beklentilerin üzerinde gelmesi, Arm’ın sektördeki güçlü konumunu ve büyüme potansiyelini gösteriyor. Özellikle, şirketin telif gelirlerindeki yıllık 11% artış göstermesi ve 7,7 milyar adet Arm uyumlu çipin müşterilere teslim edilmesi, Arm’ın teknolojisinin geniş bir müşteri tabanı tarafından benimsendiğini ve sektördeki etkisinin arttığını işaret ediyor. Bu büyümenin sebepleri arasında akıllı telefon pazarındaki toparlanma ve otomotiv ile bulut sağlayıcılarına yapılan satışlardaki artış gibi etkenler sıralanabilir.

Diğer yandan Arm’ın geleceğe yönelik güçlü tahminleri, şirketin yarı iletken sektöründeki yenilikçi yaklaşımını ve pazarın ihtiyaçlarına uyum sağlama kabiliyetini yansıtıyor. Şirketin önümüzdeki çeyrekte 850 milyon ile 900 milyon dolar arasında gelir ve hisse başına 0,28 ile 0,32 dolar arasında kâr beklemesi, Wall Street’in beklentilerini önemli ölçüde aşması beklenen bir büyüme öngörüyor. Bu, Arm’ın lisanslama iş modeline odaklanmasıyla yarı iletken üreticilerine zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan daha kapsamlı tasarımlar sunma stratejisinin başarısını gösteriyor.

Ayrıca, yapay zeka uygulamaları için gerekli CPU tasarımlarının lisanslanmasındaki artış ve gelişmiş tasarımlar için alınan daha yüksek lisans ücretleri, Arm’ın gelirlerindeki artışın sürdürülebilirliğini destekleyen önemli faktörler arasında. Bu durum, yatırımcılarına Arm’ın yarı iletken sektöründe sadece bir oyuncu olmakla kalmayıp aynı zamanda pazarın geleceğini şekillendiren bir inovasyon lideri olduğunu gösterdi.

Arm, Yapay Zekâ Desteğiyle Güçlü Rakamlar Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Arm Holdings