BIST Şirket Haberleri

Arçelik ve Whirlpool İş Birliği için İnceleme Kararı

September 28, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Arçelik ve Whirlpool İş Birliği için İnceleme Kararı

Arçelik, dünya devi Whirlpool’un Avrupa’daki ev aletleri işletmelerinin satın alım sürecinde onay bekliyor. Ancak, bu süreç İngiltere’nin Rekabet Kurumu (CMA) tarafından daha yakından inceleniyor.

Detaylı İnceleme 👀

CMA, bu anlaşmanın, özellikle beyaz eşya arzı konusunda seçenekleri azaltabileceğini belirtti. Arçelik’in belirli endişeleri gidermemesi durumunda, daha detaylı bir inceleme, “faz 2” olarak başlatılacak.

Şirketler Bir Araya Geliyor 🤝

Arçelik ve Whirlpool, Ocak ayında yaptıkları bir anlaşma ile iki şirketin Avrupa’daki birimlerinin birleştirilmesi üzerine yeni bir oluşum kuracaklarını açıklamışlardı. Bu yeni oluşumda küçük ve büyük ev aletleri ile elektronik ürünler satışa sunulacak.

Sahip Olunan Paylar 📊

Bu anlaşma doğrultusunda Arçelik, yeni kurulan oluşumun %75’ine, Whirlpool ise kalan 25%’ine sahip olacak. 

Pazar Değeri ve Etkileri 💰

Eğer anlaşma gerçekleşirse, yeni oluşum, İngiltere’de çamaşır makineleri, çamaşır kurutma makineleri ve yemek aletleri satan en büyük şirket olacak. CMA, bu piyasanın değerinin 3,8 milyar sterlin, yani 4,61 milyar doların üzerinde olduğunu belirtiyor. 

Tüketici Seçenekleri 🛒

CMA’nın açıklamasına göre; Arçelik ve Whirlpool’un piyasadaki pozisyonu düşük ve orta fiyatlı ev aletleri piyasasında oldukça güçlü olacak. Bu durum, şirketleri bu piyasada az sayıda rakip ile karşı karşıya bırakacak ve tüketicinin seçeneklerini azaltabilir.

Arçelik ve Whirlpool İş Birliği için İnceleme Kararı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Reuters