BIST Şirket Haberleri

Arçelik ve Whirlpool Anlaşması için Geri Sayım Başladı

September 21, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Arçelik ve Whirlpool Anlaşması için Geri Sayım Başladı

Avrupa Komisyonu, Türkiye’nin öncü beyaz eşya üreticisi Arçelik ile dev beyaz eşya üreticisi Whirlpool arasındaki önemli anlaşma hakkında nihai kararını 23 Ekim’e kadar açıklayacak. Bu, iki dev firmanın kaderini etkileyebilecek bir karar.

Anlaşmanın Detayları Ne?

Ocak ayında duyurulan bu anlaşma, Arçelik’in Avrupa’daki büyük ve küçük ev aletleri ile tüketici elektroniği birimleri ile Whirlpool’un Avrupa işini birleştirmeyi öngörüyor. Yani ortaya çıkacak olan yeni birim, iki devin Avrupa’daki iş kollarını kapsayacak.

Ortaklık Oranları Nasıl Olacak?

Bu yeni ortaklıkta, Arçelik 75% hisseyle ana ortak olurken Whirlpool kalan 25%’lik hisseyi elinde bulunduracak.

AB Rekabet Kurumunun Rolü

AB rekabet gözlemcisi, anlaşmayı inceledikten sonra bir sonraki adımını belirleyecek. Eğer anlaşma hakkında endişeleri varsa dört aylık bir soruşturma sürecine gidebilir. Alternatif olarak, çözüm arayışına girebilir ya da endişeler olmadan anlaşmayı onaylayabilir.

Birleşik Krallık’tan da Karar Çıkacak

Birleşik Krallık rekabet kurumu da bu önemli anlaşmayı değerlendiriyor. Onların karar alması için son tarih de 28 Eylül.

Markalar Üzerinden Kıyaslama 

Whirlpool bünyesinde Ariston, Indesit, Hotpoint ve diğerleri gibi tanınmış markalar bulunurken Arçelik ise Beko, Blomberg, Grundig gibi popüler markalarla piyasada yer alıyor.

Arçelik ve Whirlpool Anlaşması için Geri Sayım Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks