BIST Şirket Haberleri

Arçelik ve Whirlpool Anlaşması AB Komisyonu Tarafından Onaylandı

October 24, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Arçelik ve Whirlpool Anlaşması AB Komisyonu Tarafından Onaylandı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye’nin önde gelen beyaz eşya üreticisi Arçelik’in, uluslararası dev Whirlpool’un Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki ev aletleri faaliyetlerini satın almasına yeşil ışık yaktı. 

Rekabet Endişesi Yok 🌍

Açıklamada, bu satın almanın ev aletleri tedarikiyle alakalı olduğu vurgulandı. Özellikle Arçelik ve Whirlpool’un faaliyet gösterdiği Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerinde mevcut olan alternatif tedarikçilerin varlığı dikkate alındığında, anlaşmanın rekabetle ilgili bir problem teşkil etmediği sonucuna varıldı.

Arçelik ve Whirlpool İş Birliğinin Temelleri 🛒

Arçelik, bu yılın başlarında, Whirlpool ile Avrupa’daki üretim, satış ve pazarlama iştiraklerini bünyesine dahil etmek üzere bir anlaşma imzalamıştı. Bu, sektör için oldukça büyük bir hareket!

AB Komisyonu’nun Rolü Nedir? 🤝

AB Komisyonu’nun yetkisi, Avrupa’da faaliyet gösteren büyük ölçekli şirketlerin birleşme ve satın almalarını denetlemektir. Bu çerçevede, rekabet kurallarına aykırı bir durum olup olmadığına dair incelemeler ve soruşturmalar yapılıyor. Eğer bir rekabet ihlali saptanırsa, AB Komisyonu bu tür birleşme veya satın almaları engelleyebilme yetisine sahip.

Arçelik ve Whirlpool Anlaşması AB Komisyonu Tarafından Onaylandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP