Temettü Tarihleri ve Temettü Takvimi

Arçelik Temettü Ödeme Tarihi (2023) ARCLK Temettü Verimi ve Geçmişi

February 21, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Arçelik Temettü Ödeme Tarihi (2023) ARCLK Temettü Verimi ve Geçmişi

Arçelik (ARCLK) 2023 yılı temettü ödemesi için açıklama yaptı. Dayanıklı tüketim sektöründe faaliyet gösteren şirket, son 5 yılda 3 kez temettü ödemesi yaparak ortalama kârının 51,3%’sini ortaklarıyla paylaşmıştı. 4. çeyrek bilançosunun açıklamasıyla birlikte Arçelik’in 2023 temettü miktarı ve ödeme tarihi netleşti.

Arçelik 4.Çeyrek Bilanço Verileri

Arçelik, 2022 yılının 4. çeyrek bilançosuna göre 4,32 milyar TL net dönem kârı elde etti. Buna göre, Arçelik’in kârı geçen yılın aynı dönemine göre 41% artış gösterdi. Şirketin 133,91 milyar TL’ye yükselen satışları ise geçen yıla oranla 96% artış gösterdi. 

Arçelik Temettü Geçmişi

Koç Holding iştiraki olan sektörünün öncü şirketi Arçelik (ARCLK) hissesi 2022 yılında kârının 49%′unu yatırımcılarıyla paylaştı. Şirket 28 Mart 2022’de 3,46% verim ile pay başına 1,99 TL temettü ödedi.

Son 5 temettü ödemesini incelediğimizde en yüksek verime 2021 yılında ulaştı. Şirket 5,43% verilim ile pay başına 1,88 TL temettü dağıttı. En düşük temettü verimi ise 2016 yılında gerçekleşti. Şirket 1,71% verim ile pay başına 0,32 TL temettü dağıttı. 

Arçelik Temettü Ödeme Tarihi (2023) ARCLK Temettü Verimi ve Geçmişi

Arçelik Temettü Ödemesi Ne Zaman? (2023) 

Arçelik’in 4. çeyrek finansal verilerine göre 2022 yılında 4,32 milyar TL kâr elde etti. Şirket Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yaptığı açıklamada 25 Eylül 2023 tarihinde hisse başına net 2,3974TL temettü dağıtacak. Hissenin son fiyatına (123,50 TL – 28 Mart 2023) göre temettü verimi ise 1.95% olarak belirlendi.

Ayrıca bakınız; Temettü Nedir? Temettü Hisseleri Nasıl Alınır?

Arçelik Kâr Dağıtım Politikası

Şirket Türk Ticaret Kanunu hükümleri, Sermaye Piyasası Düzenlemeleri, Vergi Düzenlemeleri ve diğer ilgili düzenlemeler çerçevesinde kâr dağıtımı yapmaktadır.

Kâr dağıtımında, Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne uygun olarak pay sahipleri ve Şirket menfaatleri arasında dengeli ve tutarlı bir politika izlenmektedir.

İlke olarak, ilgili düzenlemeler ve finansal imkânlar elverdiği sürece, piyasa beklentileri, uzun vadeli şirket stratejisi, yatırım ve finansman politikaları, kârlılık ve nakit durumu dikkate alınarak yasal kayıtlarında mevcut kaynaklardan karşılanabildiği sürece Sermaye Piyasası Düzenlemeleri çerçevesinde hesaplanan dağıtılabilir dönem kârının asgari %50’si nakit ve/veya bedelsiz hisse şeklinde dağıtır.

Genel Kurul veya yetki verilmesi halinde Yönetim Kurulu, Sermaye Piyasası Düzenlemelerine uygun olarak kâr payının taksitli dağıtımına karar verebilir.

Arçelik Temettü Ödeme Tarihi (2023) ARCLK Temettü Verimi ve Geçmişi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Kamuyu Aydınlatma Platformu,