Borsa Haberleri

Arçelik: Elektrik Tüketimimizin 61%’ini GES İle Karşılamayı Hedefliyoruz

January 24, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Arçelik: Elektrik Tüketimimizin 61%’ini GES İle Karşılamayı Hedefliyoruz

Arçelik, (ARCLK) Toronto merkezli sürdürülebilirlik alanında çalışan medya ve araştırma şirketi Corporate Knights tarafından bu yıl 20’ncisi hazırlanan, “Global 100 Dünyanın En Sürdürülebilir 100 Şirketi” listesinde bu yılda yer alarak, listede 4 yıl art arda yer alma başarısı kaydetti.

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, söz konusu gelişmeye ilişkin yaptığı değerlendirmede şirketin sürdürülebilirlik hedeflerine değindi. Arçelik’in 2050 yılına kadar Ar-Ge başta olmak üzere tüm süreçlerinde karbon ayak izini azaltmaya ve yenilenebilir enerji kurulu gücünü artırmaya odaklandığını ifade eden Bulgurlu şöyle dedi:

Solar enerji yol haritamız kapsamında, Türkiye’de kuracağımız arazi ve çatı güneş enerji santralleri ile Türkiye işletmelerimizin elektrik tüketimlerinin 61%’ini bu santrallerden karşılayacağız

“Kurulu Gücümüzü 20,3 MW’a Çıkarttık”

Bulgurlu şirketin devreye aldığı Güneş Enerji Santralleri (GES) ile kurulu gücünü 20,3 MW’a çıkardıklarını belirtti.

“Arçelik işletmelerinde kurulu bu güneş enerjisi santralleri ile yıllık 24 milyon kWh’lik elektrik üretimi gerçekleştirirken 11.014 ton CO2e sera gazı emisyonunu önleyeceğiz.” diyen Bulgurlu şöyle devam etti:

“Ayrıca, Aksaray, Kayseri ve Nevşehir bölgelerindeki marjinal tarım arazilerine toplam 55 MW kurulu gücünde Güneş Enerji Santrali (GES) kurmayı hedefliyoruz. Toplam 59,6 hektarlık alanda yaklaşık 100 bin adet güneş panelinden oluşacak santrallerde, yıllık 93 milyon kWh elektrik üretimi hedefliyoruz. Solar enerji yol haritamız kapsamında, Türkiye’de kuracağımız arazi ve çatı güneş enerji santralleri ile Türkiye işletmelerimizin elektrik tüketimlerinin 61%’ini bu santrallerden karşılayacağız. 2030 yılına kadar globaldeki tüm üretim tesislerimizin yeşil elektrik kullanım oranını 100%’e çıkarmayı hedefliyoruz”

Arçelik: Elektrik Tüketimimizin 61%'ini GES İle Karşılamayı Hedefliyoruz

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks