BIST Şirket Haberleri

Arçelik, Beklentilere Paralel Kâr Açıkladı

April 20, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Arçelik, Beklentilere Paralel Kâr Açıkladı

Arçelik (ARCLK), 2023 yılının birinci çeyreğinde piyasa beklentisine paralel olarak 1,07 milyar TL net dönem kârı elde etti. Buna göre, şirketin kârı geçen yılın aynı dönemine göre 8% azalış gösterdi.

Arçelik’in yılın birinci çeyreğinde net satışları 39 milyar 891 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Şirketin bir önceki çeyrekteki toplam satışları 39 milyar 192 milyon TL, geçen yılın aynı çeyreğinde ise 28 milyar 162 milyon TL seviyesindeydi.

Arçelik, Beklentilere Paralel Kâr Açıkladı

Zorlu makro ve politik ortam nedeniyle uluslararası pazarda devam eden zayıf talep koşullarına rağmen ciro büyümesi, fiyat artışları, yurtiçi beyaz eşya satış hacimlerindeki hafif artış, TL’deki yıllık değer kaybı ve inorganik ciro katkısı ile desteklendi. 

Indesit International JSC, Whirlpool RUS LLC ve Asogem satın alımlarının etkisi dahil edilmeden bakıldığında, organik ciro büyümesi yıllık 36% olarak gerçekleşti.

FAVÖK rakamı, tahminlerle uyumlu şekilde ve yıllık 23 artışla 3.7% milyar TL olarak gerçekleşti. FAVÖK marjı ise artan genel yönetim giderlerinin etkisi ile 9.3% gerileyerek yıllık 1.4 puan daralma gösterdi.

Arçelik, Beklentilere Paralel Kâr Açıkladı

2023 beklentilerine bakıldığında konsolide gelirlerinde TL cinsinden 45% civarındaki büyüme beklentisinin devam ettiği görülüyor. Ciro büyümesi 45% seviyesinde, döviz cinsinden ciroda 6% civarında olması bekleniyor. Diğer taraftan şirket, FAVÖK marjını yaklaşık 10%, işletme sermayesinin satışlara oranını 23-25%, yatırım harcamalarını ise yaklaşık 300 milyon avro olarak öngörüyor.

Arçelik, Beklentilere Paralel Kâr Açıkladı

Arçelik, Beklentilere Paralel Kâr Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Arçelik Finansal Sonuç Sunumları