BIST Şirket Haberleri

Arçelik (ARCLK) 3. Çeyrekte 2,56 Milyar TL Net Kâr Açıkladı

October 23, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Arçelik (ARCLK) 3. Çeyrekte 2,56 Milyar TL Net Kâr Açıkladı

Arçelik (ARCLK), 2023 yılının üçüncü çeyreğine ait bilançosunu açıkladı. 

Şirketin yılın üçüncü çeyreğinde net dönem kârı yıllık bazda 46% artışla 2,56 milyar TL seviyesine yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde şirketin net dönem kârı 1,75 milyar TL olarak açıklanmıştı.

Arçelik (ARCLK) 3. Çeyrekte 2,56 Milyar TL Net Kâr Açıkladı

🔍 Net Satışlar Nasıl Performans Gösterdi?

Arçelik, üçüncü çeyrek net satışlarını 58,2 milyar TL olarak açıkladı. Bu rakam, beklentilerin tam karşılığıydı. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla satışlar 24%’lük bir artış göstererek, bir önceki çeyrekteki 46,9 milyar TL’lik rakamı geride bıraktı.

📈 FAVÖK Değerleri

Şirketin FAVÖK rakamları da üçüncü çeyrekte 6,41 milyar TL oldu. Bu rakam, piyasa beklentisinin biraz altında kalmış olsa da, yılın ikinci çeyreğindeki 5 milyar TL’lik değerden daha yüksek.

🌐 Satışlarda Yükseliş ve Düşüşler

Türkiye’de, çeşitli etkenlerle birlikte yıllık net satış gelirlerinde 45%’lik bir artış yaşandı. Organik gelir büyümesi 38%’i gördü. Bu çeyrekte, Türkiye’nin toplam satışlardaki payı 30%’dan 38%’e çıktı. Fakat uluslararası pazarlar Arçelik için bu dönemde pek de parlak değildi; talepte azalmalar yaşandı.

Arçelik (ARCLK) 3. Çeyrekte 2,56 Milyar TL Net Kâr Açıkladı

💼 Kâr Marjı ve Maliyetler

Brüt kâr marjı 31,9%’dan 32,8%’e yükseldi. Hammadde maliyetlerindeki düşüş ve avronun dolar karşısında değer kazanması şirketin marjlarını olumlu etkiledi.

💰 Net Borç Durumu

Şirketin net borcu da bir önceki çeyreğe göre 8,8% artarak 44,2 milyar TL’ye ulaştı. 

🔮 2023 Beklentileri

2023 beklentileri de revize edildi. Türkiye’de TL cinsinden 60% olan büyüme beklentisi 75%’e çıkarıldı. Uluslararası satışlardaki büyüme beklentisi ise -4% ile +4% arasına ayarlandı. FAVÖK marjı için belirlenen 10,5% hedefinde bir değişiklik yapılmazken, yatırım harcamalarında da yaklaşık 300 milyon avroluk bir bütçe belirlendi.

Arçelik (ARCLK) 3. Çeyrekte 2,56 Milyar TL Net Kâr Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP