Bültenler

Apple’ın Etkinliği Borsalara Yaramadı

Eylül 13, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Apple’ın Etkinliği Borsalara Yaramadı

ABD borsaları, Apple’ın (AAPL) merakla beklenen etkinliğinde iPhone 15’i tanıttığı ve iPhone Pro Max fiyatını ilk kez yükselttiği dünü düşüşle kapattı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,04%, S&P 500 0,57% ve Dow Jones 0,05% geriledi.

Analist Yorumu 

Eylül ayının en merakla beklenen ve Apple’ın yeni ürün lansmanlarını yaptığı Wanderlust etkinliği, yatırımcıları memnun edemedi. 

Apple dünkü etkinlikte en üst seviye iPhone’unun fiyatlarını, modelin tanıtımından bu yana ilk kez artıracağını açıkladı. Bu da bir iPhone için ödenen ortalama fiyatı ilk kez 1.000 doların üzerine çıkaracak. iPhone 15 serisiyle birlikte iPhone Pro Max’in başlangıç fiyatı 100 dolar artarak 1.199 dolara yükselecek. 

Gerçekten ihtiyacım olmayan ama umutsuzca istediğim yeni bir iPhone satın almak için baştan çıkarıldığım yıllık günüme hoş geldiniz.” diyen Deutsche Bank stratejisti Jim Reid, yeni Apple ürünlerinin piyasaya sürülmesinin “aslında potansiyel bir makro hareket olduğunu” belirtti. 

Öte yandan yatırımcılar, bugün borsa açılışından önce açıklanacak olan enflasyon (TÜFE) verilerini yakından izleyecek.

Sevens Report Research kurucusu ve başkanı Tom Essaye “Enflasyonun düşmeye devam etmemesi halinde piyasaların daha şahin bir FED’i fiyatlamak zorunda kalacak olması ve bunun da hisseler üzerinde ters bir hareket yaratacak olması gibi basit bir nedenden ötürü, enflasyon en önemli aylık ekonomik ölçüt olmaya devam ediyor.” yorumunu yaptı.

Essaye, “Çekirdek TÜFE’de devam eden bir düşüş, enflasyonun geri döndüğüne dair endişeleri yatıştırmaya yardımcı olacak. Bu da Hazine tahvili getirilerinde sağlam bir düşüşü ve hisselerde bir rahatlama rallisini tetikleyebilir.” dedi. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Bilançosunda büyük bir kayıp açıkladıktan sonra Oracle (ORCL) hissesindeki gerilemenin piyasalara yansıması

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki görece düşüşün borsaları da olumsuz etkilemesi

3. Petrol fiyatlarındaki yeni artışın hisseleri baskılaması

4. S&P 500 ve Nasdaq’ın 50 günlük hareketli ortalamalarının altına inmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Finans, Sanayi

Zayıf: Teknoloji, İletişim, Tüketici Ürünleri, Emlak

Öne Çıkan Hisseler

Apple (AAPL) hisseleri, Apple Watch, iPhone ve Airpods gibi yeni ürünlerini tanıttığı etkinliğinin ardından dünü 1,7% ekside tamamladı. 

Oracle (ORCL) Wall Street beklentilerinin oldukça altında bir bulut gelir tahmini açıkladıktan sonra 13,5% değer kaybetti. 

Canopy Growth (CGC) hisseleri, federal hükümetin kenevire yönelik yasaları yumuşatacağı beklentileriyle yükseldikten sonra kapanışta 20,7% geriledi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı