Apple Haberleri

Apple’ın Çin’deki iPhone Satışları 30% Düştü

Ocak 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Apple’ın Çin’deki iPhone Satışları 30% Düştü

Jefferies analistlerine göre, Apple’ın (AAPL) Çin’deki iPhone satışları 2024’ün ilk haftasında 30% geriledi ve Huawei gibi yerel teknoloji devlerinin rekabeti şirket üzerindeki baskıları artırdı. 

Aracı kurumun yayınladığı bir nota göre, Apple satışlarındaki düşüş Çin’deki akıllı telefon sevkiyatlarında ilk haftadaki genel çift haneli düşüşün ana katalizörü oldu. Analistler, diğer Android markalarının ve Huawei’nin bu dönemde yıllık bazda nispeten sabit bir büyüme elde ettiğini belirtti.

Araştırma notuna göre Apple’ın satışlarındaki bu düşüş, Çin’in büyük çevrimiçi pazarlarında birden fazla iPhone modelinin agresif indirimlerine rağmen gerçekleşti. Örneğin iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, 2024 yılının ilk haftasında e-ticaret platformu Pinduoduo’da 16% indirime gitti.

Jefferies söz konusu 30%’luk düşüşün, ABD’li şirketin üçüncü büyük pazarında 2023 yılı boyunca gördüğü 3%’lük düşüşe göre aşağı yönlü bir ivmeyi temsil ettiğini söyledi. 2023’teki 3%’lük düşüş, Apple’ın pazar payında 0,4%’lük bir düşüşe yol açtı.

Jefferies analistleri, Apple’ın düşüşünün büyük ölçüde Çinli rakiplerin, özellikle de geçen yıl ağustos ayında Mate 60 serisi telefonlarını piyasaya süren Huawei’nin rekabet baskılarına bağlandığını söyledi.

Mate 60 serisi, yaygın olarak Huawei’nin, daha önce ilerlemesini engelleyen ABD yaptırımlarının ardından üst düzey akıllı telefon pazarına geri dönüşünün bir işareti olarak yorumlanıyor.

Jefferies analistlerine göre, 2023’ün son çeyreğinde Huawei’nin Çin akıllı telefon pazarındaki payı yaklaşık 6% arttı.

Dahası, analistler Apple’ın 2024 boyunca yerel rakiplerinden daha fazla rekabet baskısıyla karşı karşıya kalacağını düşünüyor. Bu tahminler, Apple’ın sevkiyat hacimlerinin 2024 yılında çift haneli düşüşe devam edeceğini, Huawei’nin ise pazar payı kazanmaya devam edeceğini öngörüyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti