Apple Haberleri

Apple’ın Çin’deki iPhone Satışları 24% Düştü

Mart 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Apple’ın Çin’deki iPhone Satışları 24% Düştü

Araştırma şirketi Counterpoint’e göre, Apple’ın (AAPL) Çin’deki iPhone satışları, ABD’li şirketin Huawei gibi yerli rakiplerinin artan rekabetiyle karşılaştığı 2024’ün ilk altı haftasında yıllık bazda 24% geriledi.

ABD’li teknoloji devinin popüler akıllı telefonlar alanında Çin’deki ana rakibi Huawei’nin birim satışları ise bu dönemde 64% oranında arttı.

Bu durum, mevcut çeyrek için gelir tahmini Wall Street beklentilerinin 6 milyar dolar altında kalan ABD’li teknoloji devi için talepte bir yavaşlama korkusunu körükleyebilir.

iPhone üreticisinin hisseleri, bu yıl şimdiye kadar değerinin yaklaşık 12%’sini kaybederek ABD’deki büyük teknoloji rakiplerinin altında performans gösterdi.

Counterpoint raporunda satışlardaki söz konusu düşüşün ardından Apple’ın Çin akıllı telefon pazarındaki payının 15,7%’ye gerileyerek dördüncü sıraya düştüğü belirtildi. Apple, bir önceki yıl 19% pazar payı ile Çin pazarında ikinci sıradaydı. 

Öte yandan Çinli rakibi Huawei, bir önceki yıl 9,4% olan pazar payını 16,5%’e çıkararak ikinci sıraya yükseldi ve Apple’ın yerini aldı. Öte yandan rapora göre Çin’in akıllı telefon pazarı ise bu dönemde 7% daraldı.

Counterpoint kıdemli analisti Mengmeng Zhang, Apple’ın “OPPO, Vivo ve Xiaomi (XIACY) gibi markaların agresif fiyatlandırmalarıyla sıkışırken, yeniden hareketlenen Huawei’nin sert rekabetiyle karşı karşıya kaldığını” söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters