Apple Haberleri

Apple’dan Yeni Şifre Uygulaması Passwords

June 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Apple’dan Yeni Şifre Uygulaması Passwords

Apple (AAPL) önümüzdeki hafta müşterilerin web sitelerine ve yazılımlara giriş yapmalarını kolaylaştırmayı amaçlayan Passwords adlı yeni bir uygulamayı tanıtmaya hazırlanıyor.

Bloomberg’ün konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre şirket, yeni uygulamayı iPhone, iPad ve Mac işletim sistemlerinin bir sonraki ana sürümleri olan iOS 18, iPadOS 18 ve macOS 15’in bir parçası olarak sunmayı planlıyor. Parolalar oluşturabilen ve bunları takip edebilen yazılım, 10 Haziran’da Apple’ın Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda tanıtılacak.

Yeni uygulama, şifreleri ve hesap bilgilerini farklı cihazlar arasında senkronize edebilen ve uzun süredir var olan bir Apple hizmeti olan iCloud Anahtar Zinciri tarafından destekleniyor. Bu özellik, daha önce şirketin ayarlar uygulamasının içinde gizliydi ya da kullanıcı bir web sitesine giriş yaptığında sunuluyordu.

Apple, bu özelliği özel bir uygulamaya dönüştürerek daha fazla insanın güvenli parolalar kullanmasını sağlamaya ve cihazlarının gizliliğini güçlendirmeye çalışıyor. Ancak bu hamle aynı zamanda üçüncü parti yazılımlarla rekabeti de artırıyor. Yeni uygulama 1Password ve LastPass gibi parola yöneticileriyle mücadele edecek ve Apple kullanıcıların rakip hizmetlerden parolalarını içe aktarmalarına izin verecek.

Parolalar uygulaması WWDC etkinliğinin sadece bir bileşeni. Asıl odak noktası, bildirim özetleri, anında fotoğraf düzenleme, yapay zekâ tarafından oluşturulan emojiler ve Siri dijital asistanının daha güçlü bir sürümü gibi özellikler ekleyecek olan Apple’ın yapay zekâ girişimi olacak. Apple ayrıca ChatGPT sohbet robotunu kullanmak için OpenAI ile bir ortaklık kurduğunu da duyuracak.

Apple’dan Yeni Şifre Uygulaması Passwords

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg