Apple Haberleri

Apple’dan MGIE İsimli Yapay Zekâlı Görsel Oluşturma Platformu

Apple’dan MGIE İsimli Yapay Zekâlı Görsel Oluşturma Platformu
Google News Icon Takip Et

Yapay zekâ yarışında rakiplerinin gerisinde kaldığı yorumları yapılan Apple (AAPL), doğal dil talimatlarına dayalı olarak görüntüler düzenleyebilen “MGIE” adlı açık kaynaklı yapay zekâ modelini piyasaya sürdü. 

Açılımı “MLLM-Guided Image Editing” olan MGIE, kullanıcı komutlarını yorumlamak ve piksel düzeyinde manipülasyonlar gerçekleştirmek için multimodal büyük dil modellerinden (MLLM’ler) yararlanıyor.

Model, Photoshop tarzı değişiklikler, küresel fotoğraf optimizasyonu ve yerel düzenleme gibi çeşitli amaçlar için kullanılabiliyor.

MGIE, Apple ile Santa Barbara’daki California Üniversitesi’nden araştırmacılar arasındaki işbirliğinin bir sonucu olarak ortaya çıktı. iPhone üreticisinin yeni modeli, yapay zekâlı görsel oluşturma kapsamında Microsoft’un (MSFT) Bing’i ve Midjourney gibi platformlarının baskın olduğu bir pazarda şirkete yeni bir rekabet kapısı aralıyor. 

Apple için MGIE, şirketin yapay zekâ araştırma ve geliştirme alanındaki artan becerisini de vurguluyor. Tüketici teknolojisi devi, son yıllarda makine öğrenimi yeteneklerini hızla genişletti ve MGIE, yapay zekânın günlük yaratıcı görevleri nasıl geliştirebileceğinin bir göstergesi olarak yorumlanıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: VentureBeat