Borsa Haberleri

Apple’dan Hayal Kırıklığı Oluşturan Bilanço: iPhone Satışları Düşüşte!

February 3, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Apple’dan Hayal Kırıklığı Oluşturan Bilanço: iPhone Satışları Düşüşte!

Kısmen de olsa “önemli tedarik kısıtlamaları” nedeniyle beklenenden kötü bir ilk çeyrek bilançosu açıklayan Apple (AAPL), perşembe günü kapanış sonrası piyasada 4%’ten fazla düştü.

● 65,78 milyar iPhone satışı gerçekleştiren Apple (AAPL)’ın kazancı, analistlerin yaptığı 121,65 milyar dolarlık gelir tahmini üzerinden (açıklanan: 117,15 milyar dolar) 1,95 dolarlık hisse başına kâr tahmininin (açıklanan: 1,88 dolar) gerisinde kaldı.

● Mac ve Giyilebilir Teknoloji segmentleri de zayıflayan şirketin satış rakamları sırasıyla 7,74 milyar dolar ve 13,48 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

● Ancak Apple (AAPL)’ın iPad ve Hizmet segmentleri analistlerin tahminlerini aşarak sırasıyla 9,4 milyar dolar ve 20,77 milyar dolar gelir sağladı.

● Ortamın zorlu olduğunu kabul eden CEO Tim Cook, “uzun vadeye odaklanmayı sürdürdüklerini ve attıkları her adımda kurumsal değerleriyle hareket ettiklerini” sözlerine ekledi.

● Apple (AAPL) olarak, kurulu müşteri tabanı kapsamında 2 milyar aktif cihazı geride bıraktıklarını da kaydetti.

Apple’dan Hayal Kırıklığı Oluşturan Bilanço: iPhone Satışları Düşüşte!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha