Borsa Haberleri

Apple’daki Yavaşlama ABD Borsasını Etkiledi

July 19, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Apple’daki Yavaşlama ABD Borsasını Etkiledi

ABD’nin en değerli şirketi Apple (AAPL), işe alımlarını ve harcamalarını yavaşlattığına dair bir rapor yayınladı. Federal Rezerv tarafından enflasyonun etkilerini azaltma ve resesyon endişelerini giderme yönünde adımlar atılırken, Apple’dan gelen olumsuz haberler sonucunda piyasalarda gerileme yaşandı. Şirketin hisseleri daha önce %0,9’a kadar yükseldikten sonra 2% düştü. ABD hisse senetleri, Avrupa ve Asya’daki güçlü kazanımların ardından güne güçlü bir başlangıç yapmıştı. Günün erken saatlerinde 1% oranında yükselen S&P 500 endeksi, şirketin yavaşlama kararına bağlı olarak 0,8% düşüşe geçti. Investec Birleşik Krallık Strateji Başkanı Roger Lee, “Piyasa zayıf olsa da kötü haberler azaldıkça rahatlama artıyor.” dedi. 

Apple Raporu Önceki Krizleri Atlatan Şirketlerde Dahi Endişe Yarattı

ABD’nin önemli şirketlerinden olan Apple, yayınladığı raporda harcamalarını azaltacağı yönünde bilgiler verdi. Bu raporla birlikte ülkedeki daha önce yaşanan ekonomik krizleri atlatmayı başaran köklü şirketlerde dahi duraklama endişeleri arttı. Federal Rezerv, bir süredir piyasadaki endişeleri azaltmak adına enflasyon ve resesyona yönelik çalışmalar yürütüyor. ABD hisseleri, Çin devlet görevlilerinin bankalara yaptığı finansman çağrısının ardından Asya-Pasifik hisselerinin yer aldığı FTSE endeksinde yaklaşık %2 oranında artış gösterdi. FED’in güçlü perakende satış verileri ve enflasyon beklentilerinin gevşemesi sonucunda Cuma günü piyasalarda iyimser bir hava hâkim oldu. 

Roger Lee, Küresel Hisse Senetlerinin Düşebileceğini Söyledi

Investec Birleşik Krallık Strateji Başkanı Roger Lee, piyasaların zayıf olduğunu ancak son gelişmelerin hisselerde olumlu bir hava yarattığını söyledi. Ancak yüksek enflasyon ve ABD ile Avrupa’daki resesyon potansiyelinin, hisse senetlerinin bu yıl içinde daha fazla düşebileceğini gösterdiğini belirtti. FTSE All World endeksindeki beşte bir oranındaki düşüşün söz konusu gerilemenin bir işareti olduğunun altını çizdi. Kısa süre önce son verilere göre FED’in faiz oranlarını bir baz puan artıracağına dair görüşler ortaya atıldı. Lee konuya ilişkin açıklamasında, bugüne kadar elde edilen performansın yatırımcılar tarafından tamamen faize bağlı olarak algılandığını düşünmediğini belirtti.