Apple Haberleri

Apple’a İzin Çıktı: Saatlerini Kanda Oksijen Özelliği Olmadan Satabilecek

January 18, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Apple’a İzin Çıktı: Saatlerini Kanda Oksijen Özelliği Olmadan Satabilecek

Apple (AAPL), en yeni Apple Watch’larında yer alan kandaki oksijen seviyesini ölçme özelliğini kaldırarak, şirketin Masimo (MASI) ile mahkemede devam eden mücadelesinde saatlerini ithal etmeye ve satmaya devam edecek.

Bir Apple sözcüsü CNBC’ye yaptığı açıklamada, “Apple, müşterilerin Apple Watch’a erişmesini sağlarken karara uymak için adımlar atıyor. Bu adımlar arasında Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2’nin Kanda Oksijen özelliği olmayan bir sürümünün ABD’de tanıtılması da yer alıyor. Daha önce satın alınan ve Kanda Oksijen özelliğini içeren Apple Watch birimlerinde herhangi bir etki söz konusu olmayacak.” ifadelerini kullandı. 

Apple yaptığı açıklamada, Apple Watch Series 9 ve Ultra 2’nin yeni versiyonlarının bugün satışa çıkacağını söyledi. Her iki cihaz da eylül ayında tanıtıldı.

Şirket, bir kullanıcı saatin üzerindeki kan oksijen simgesine dokunduğunda ekranın, kullanıcıyı Apple’ın internet sitesindeki bir açıklamaya yönlendiren bir uyarı görüntüleyeceğini söyledi.

Apple aylardır medikal cihaz şirketi Masimo ile fikri mülkiyet anlaşmazlığı içindeydi. Ekim ayında Uluslararası Ticaret Komisyonu, Apple’ın kandaki oksijenş ölçmeye yönelik sensörlerinin Masimo’nun patentlerini ihlal ettiğini tespit etti.

Etkilenen saatler, aralık ayında kısa süreliğine yasaklanmıştı. Ancak dün bir temyiz mahkemesi, yasağın yürürlüğe girmesini engelleyen tedbir kararını kaldırdı. 

Apple’ın piyasaya sürülen ürünlerden özellikleri kaldırması alışılmadık bir durum. Kan oksijen sensörünün bulunmaması, cihazı bazı tüketiciler için daha az cazip hale getirebilir.

Apple’a İzin Çıktı: Saatlerini Kanda Oksijen Özelliği Olmadan Satabilecek

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC