Borsa Haberleri

Apple Yeni Ürünlerini Tanıttı: Fiyatlar Şaşırttı

Apple Yeni Ürünlerini Tanıttı: Fiyatlar Şaşırttı
Google News Icon Takip Et

Yılın o zamanı geldi. Hâlihazırda iPhone kullananların yeni modeli didik didik inceleyerek yeni bir telefon isteyip istemedikleri (ve kara kara sahip oldukları eski iPhone modellerinin bahtını düşündükleri), iPhone kullanmayanların ise bu coşkuyu uzaktan takip ettikleri Apple (AAPL) etkinliği… 

Apple Yeni Ürünlerini Tanıttı: Fiyatlar Şaşırttı

Teknoloji devi dünkü etkinliğinde yeni iPhone 15, Airpods ve Apple Watch modellerini tanıttı. Etkinlikteki büyük sürpriz, şirketin 22 Eylül’de satışa sunacağı iPhone 15 modelinin fiyatını artırmaması oldu. Ancak Pro modeli için yüksek bir fiyat açıklandı. 

Zack’s Investment Management portföy yöneticisi ve Apple hissedarı Brian Mulberry, “Apple, tüketici gücünün azalmaya başladığı gerçeğine karşı oldukça duyarlı. Erişilebilir olmak ama aynı zamanda da üst düzey telefonlar için marjları genişletmek taktiksel olarak doğru görünüyor.” yorumunu yaptı. 

Bunun farklı nedenleri olsa da Apple’ın alışılmışın dışında bir şekilde yeni modelini daha yüksek bir fiyattan satışa sunmaması esasen akıllı telefon pazarındaki küresel zayıflığı yansıtıyor diyebiliriz. 

Apple’ın Cupertino, Kaliforniya’daki genel merkezinde düzenlenen etkinlik, özellikle şirketin üçüncü büyük pazarı olan ve iPhone’larının devlet kurumlarında kullanımına yönelik genişletilmiş kısıtlamalar nedeniyle zorluklarla karşılaştığı Çin’de devam eden ekonomik belirsizliğin ortasında gerçekleşti.

Ne kadar şaşaalı olsa da şirketin özellikle teknoloji dünyasında yakından takip edilen etkinliği görünüşe göre yatırımcıları memnun etmeye yetmedi. Apple hissesi dün kapanışta 1,7% gerilerken bugün açılış öncesinde de düşmeye devam etti.

Tanıtılan yeni ürünler, analist yorumları ve şirketin açıklamalarını daha yakından incelemeye ne dersin?

👀 Yeni Şarj Bağlantılı iPhone 15

Apple Yeni Ürünlerini Tanıttı: Fiyatlar Şaşırttı

Yeni iPhone 15 ve iPhone 15 Pro modelleri, daha parlak bir ekrana ve 48 megapiksel kameraya sahip olacak ve pillerinde 100% geri dönüştürülmüş kobalt kullanılacak.

Şirket, yeni iPhone’larında da önceki Pro modellerinde tercih ettiği A16 Bionic çiplerini kullanıyor ve Apple’a göre bu çipler, diğer rakiplerine göre 40% daha hızlı. 

Apple, iPhone 15’in uydu bağlantısının artık yol yardımı çağırmak için de kullanılabileceğini söyledi. Bu özellik, ABD’de Amerikan Otomobil Derneği (AAA) ile birlikte kullanıma sunulacak.

Öte yandan önceki modellerde yer alan lightning şarj bağlantısı yerine Apple, USB-C şarj kablolarına uyumlu bir iPhone sundu. iPhone’ların yanı sıra yeni Airpods modellerine de USB-C şarj bağlantısı olacak. 

Bu hamle, Avrupalı düzenleyicilerin USB-C kullanımına yönelik gerekliliklerini yansıtıyor ve iPad’ler ve Mac’ler için halihazırda kullanılan şarj kablolarının diğer cihazlarda da kullanılmasına olanak tanıyor.

iPhone 15’lerdeki bir diğer yenilik de ses tuşunun kaldırılması. Apple, iPhone 15 Pro modelinde ses düğmesini bir “eylem düğmesi” ile değiştiriyor. Kullanıcılar bu düğmeye bastıklarında zil sesi ile sessizlik arasında geçiş yapmaya devam edebilecekler ancak aynı zamanda bir dizi farklı eylem arasından seçim yapabilecekler. Örneğin kullanıcılar bu düğmeye basarak bir sesli not oluşturabilecek.

15 Eylül’de ön satışa, 22 Eylül’de de mağazalarda satışa sunulacak olan iPhone 15 799 dolarlık bir fiyata sahip. iPhone Plus 899 dolardan ve iPhone Pro da 999 dolardan başlayan fiyatlarla satılacak. iPhone 15 Pro Max’ın başlangıç fiyatı da 1.199 dolar olarak belirlenmiş. 

🕰️ İlk Karbon Nötr Apple Watch

Apple Yeni Ürünlerini Tanıttı: Fiyatlar Şaşırttı

Etkinlikte Apple, şirketin önemli bir çevresel dönüm noktası olarak tanımladığı yeni bir akıllı saat serisini tanıttı: ilk karbon nötr Apple Watch’lar.

Şirket, Apple Watch Series 9 ve üst düzey Ultra modelinin ikinci nesil versiyonunun temiz enerji ile üretildiğini ve daha çevre dostu kayışlar kullandığını söyledi. Ayrıca yeni akıllı saatler daha hızlı bir S9 işlemciye sahip ve pembe, altın ve siyah gibi renklerde geliyorlar. Yeni çip, saatin son üç yıldaki ilk hız artışını temsil ediyor.

Yeşil hamlenin bir parçası olarak Apple deri saat kayışlarını da ortadan kaldırıyor. En yeni saatler ayrıca Siri sesli asistan isteklerini cihaz üzerinde işleyerek daha duyarlı hale getirecek. Ayrıca çeşitli görevleri tetikleyebilen yeni bir el hareketini (kullanıcının parmaklarıyla iki kez dokunması) de destekleyecek.

Yeni Series Watch 9’da kullanıcılar, bir telefon aramasını yanıtlamak gibi görevleri yerine getirmek için saate dokunmadan başparmak ve parmağı iki kez birbirine dokundurduğu “çift dokunma” özelliğini kullanabilecek. 

Apple Watch, Apple’ın yıllık gelirinin yaklaşık 10%’unu (yılda yaklaşık 40 milyar dolar) oluşturan giyilebilir ürünler, ev ve aksesuar segmentinin önemli bir parçası. Ancak Counterpoint Research’e göre şirketin pazar payı bu yılın ilk çeyreğinde 32%’den 26%’ya düştü. Veriler, Apple Watch’un ilk çeyrek sevkiyatlarının üç yıl içinde ilk kez 10 milyon adedin altına düştüğünü gösteriyor.

Saatler, geçen yılki fiyatlara benzer şekilde Series 9 için 399 dolar ve Ultra için 799 dolardan başlıyor. 

🤖 Yapay Zekâyı da Unutmadı

Apple geleneksel olarak yapay zekâ terimini kullanmaktan kaçınsa da, bu teknoloji birçok yeni özelliğin itici gücü oldu.

Bir Apple yöneticisi, şirketin bir fotoğraf karesindeki bir kişiyi algılamak için makine öğrenimini kullandığını ve kullanıcıların bir resmi hemen veya daha sonra Fotoğraflar uygulamasında bir portreye dönüştürmesine olanak tanıdığını söyledi. Ayrıca şirketin yukarıda bahsettiğimiz yeni saatinde de yeni teknolojilerin etkileri görülüyor.

Apple Operasyon Direktörü Jeff Williams, bu özelliğin, kullanıcı parmaklarını birbirine dokundurduğunda kan akışındaki küçük değişiklikleri tespit etmek için makine öğrenimini kullandığını ve diğer eli köpek gezdirmek veya bir fincan kahve tutmak gibi diğer görevler için serbest bıraktığını söyledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, Bloomberg, The Wall Street Journal1, 2