Apple Haberleri

Apple’ın Yeni Gizlilik Güncellemeleri Facebook İçin Pahalıya Mal Oldu

August 10, 2021 • 2 dakika okuma süresi
Apple’ın Yeni Gizlilik Güncellemeleri Facebook İçin Pahalıya Mal Oldu

Apple Inc.’in (NASDAQ: AAPL) haziran ayında iPhone’lara getirdiği gizlilik güncellemeleri, Facebook reklamlarının etkisini düşürdü. Dolayısıyla Apple, bazı markaları reklam vermek için Facebook ve Instagram dışında alternatifler aramaya yönlendirdi.

Böylece, ABD’de tahmini 153 milyon Prime abonesi olan Amazon, bariz bir alternatif haline geldi.

New York pazarlama ajansı Belardi Wong’un haziran raporuna göre müşterilerinin %40’ından fazlası, Facebook reklam performanslarında bir düşüş olduğunu bildirerek başka seçenekler araştırmaya yöneldi. Wong, Amazon gibi pazarları tercih etmeye başladığını bildirdi.

Örneğin; Belardo Wong müşterilerinden biri olan bir güzellik ürünleri markası Vanity Planet’in yeni gizlilik güncellemelerinin ardından Facebook reklam bütçesini %22 azalttığını ve azalttığı bütçe miktarının yarısı kadarını Amazon’a kaydırdığını bildirdi.

Bu gelişmeler sonucunda, Amazon’un ağırlıklı olarak reklam geliri olan “diğer” kategorisi ikinci çeyrekte Facebook’un %56 büyümesine karşı %87,5 büyüdü.

Apple Facebook.pngiPhone kullanıcılarının mecralardaki hareketlerinin Facebook gibi şirketler tarafından takip edilebilirliği, artık belli oranda kullanıcıların kendi seçimleri haline geldi. Durum böyle olunca, işletmelerin reklamlarının Facebook ve diğer çevrimiçi platformlar üzerinden ilgili müşterilere ulaşması da zorlaşmış oldu.

Fiyat hareketi:FB hisseleri Pazartesi günü son aşamada %0.52 düşüşle 361.61$’dan kapandı.

Kaynak: After Google, Apple’s Privacy Update Proves Costly For Facebook