Apple Haberleri

Apple, Yeni Çipleriyle Veri Merkezlerine Güç Verecek

May 10, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Apple, Yeni Çipleriyle Veri Merkezlerine Güç Verecek

Teknoloji devi Apple (AAPL), üretici yapay zekâyı ürünlerine entegre etme çabaları kapsamında, bu yıl yeni yapay zekâ özelliklerinden bazılarını, kendi çipleriyle desteklenen veri merkezleri aracılığıyla sunmaya hazırlanıyor. 

Bloomberg’ün konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberinde, şirketin çiplerini Apple cihazlarına gelişmiş yapay zekâ görevlerini işleyebilecek bulut bilişim sunucularına yerleştireceği belirtildi.

Çiplerin Apple’ın Mac bilgisayarlarına güç verenlere benzediği belirtilen haberde, yapay zekâ ile ilgili daha basit görevlerin cihaz üzerinde işleneceği ifade edildi.

Bloomberg’e göre, yapay zekâ görevleri için kendi çiplerini ve bulut işleme faaliyetlerini kullanma planı, yaklaşık üç yıl önce tasarlandı. Ancak Apple, OpenAI’ın ChatGPT’sinin piyasaya sürülmesinin bir yapay zekâ çılgınlığı başlatmasının ardından zaman çizelgesini hızlandırdı.

Bu haftanın başlarında şirket, yeni iPad Pro modellerine güç verecek ve bazı yapay zekâ özelliklerini destekleyecek olan yeni nesil M4 çipini de duyurdu.

Apple, Yeni Çipleriyle Veri Merkezlerine Güç Verecek

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters