Apple Haberleri

Apple’ın Yeni AR/VR Başlığı Üretme Planlarının Ardından Hisse Beklentileri Yükseliyor

December 15, 2021 • 3 dakika okuma süresi
Apple’ın Yeni AR/VR Başlığı Üretme Planlarının Ardından Hisse Beklentileri Yükseliyor

Apple (AAPL), önümüzdeki yıl içerisinde yeni bir artırılmış gerçeklik başlığı üretmeyi planlıyor. Bank of America Analisti Wamsi Mohan, bu yeni ürünün şirket hisselerini pozitif yönde etkileyeceğini düşünüyor.

Bana Bu Kadar Yetmez, Detaylı Anlat!

Wamsi Mohan, 2022’nin sonlarına veya 2023’ün başına doğru Apple’ın piyasaya AR başlığını sunma ihtimalinin ardından, AAPL için notunu “nötr”den “satın al”a değiştirdi.

Wamsi Mohan yeni başlık için, “Bu yeni teknoloji, yüksek performanslı donanım ve daha yüksek erişim hızları gerektiren birçok yeni uygulamayı da beraberinde getireceği için oyunun kurallarını değiştirecek bir yenilik olarak görüyoruz.” yorumunda bulundu.

Kısa bir hatırlatma: Artırılmış gerçeklik, insanların gerçek dünyada çevrelerindeki dijital etkileri görmelerine olanak tanırken; sanal gerçeklik, insanların kendilerini tamamen dijital dünyalara kaptırmalarına olanak tanır.

Apple’ın Yeni AR/VR Başlığı Üretme Planlarının Ardından Hisse Beklentileri Yükseliyor

 
Mohan’ın görüşüne göre; AR ve hatta belki de VR teknolojisini destekleyen bir başlığın piyasaya sürülmesi Apple’a çeşitli faydalar sağlayabilir. Mohan bu görüşünü, Apple’ın geçmişteki büyük ürün tanıtımlarının şirket hisseleri üzerindeki pozitif etkisi ile temellendiriyor. Ayrıca yatırımcıların, bir AR kulaklığının piyasaya sunulacak olması durumunda aynı davranışı tekrarlayarak hisseleri yükselteceğini düşünüyor.

Yeni üründen en iyi şekilde yararlanmak için tüketicilerin yüksek hızlı (5G) bağlantıyı destekleyen ve yüksek hızlı işlemcilere sahip iPhone’lara ihtiyacı olacağının altını çizen Mohan, tüketicilerin iPhone’larını geçmişte olduğundan daha hızlı değiştirmeye başlayabileceğini öngörüyor. Bu durumun da 2023 mali yılı için Apple’ın satış trendlerini olumlu yönde etkilemesini bekliyor.

Peki, AAPL N’apıyor?

Bu gelişmelerin ardından Mohan, Apple hisselerindeki fiyat hedefini 160 dolardan 210 dolara yükseltti. Fakat Apple hisseleri salı günü seansını %0,80 düşüşle tamamlarken üst üste ikinci gün düşüş kaydetmiş oldu. 

Apple’ın Yeni AR/VR Başlığı Üretme Planlarının Ardından Hisse Beklentileri Yükseliyor

Bunun yanında Apple hisseleri son üç ayda yaklaşık %17 artış gösterdi.

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

Apple’s augmented-reality ambitions could be a ‘game changer,’ Bank of America says in upgrade

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı