Apple Haberleri

Apple, Yapay Zekânın Yeni Kazananı Olabilir – Evercore

Nisan 3, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Apple, Yapay Zekânın Yeni Kazananı Olabilir – Evercore

Evercore ISI analistleri Apple’ın (AAPL) en son araştırmasının, teknoloji devinin bir iPhone “süper döngüsü” sağlayabilecek cihaz içi çıkarım sorununu çözdüğünde yapay zekâ kazananı olacağını gösterdiğini söylüyor.

Pazartesi günü yayınlanan araştırma, Apple’ın Dil Modellemesi Olarak Referans Çözünürlüğü veya ReALM olarak bilinen en yeni dil modelini tanımlıyor. 

Araştırmacılar, daha küçük ReALM modellerinin performans açısından OpenAI’ın GPT-4’üne benzer olduğunu ancak daha az parametreye sahip olduğunu belirtiyor.

Bu, yeni modelin yapay zekâyı uç noktalara ya da akıllı telefonlar ve masaüstü bilgisayarlar gibi cihazlara ulaştırmasına ve veri merkezlerindeki yapay zekâ ile aynı işlevi sağlamasına olanak tanıyabilir.

Apple’ın “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notunu ve 220 dolarlık hedef fiyatını koruyan Evercore ISI analisti Amit Daryanani, “Buradaki temel yenilik, yapay zekânın ekrandaki verilere yapılan atıfları ve daha fazla konuşma bağlamını nasıl anlayabileceğini ifade eden referans çözünürlüğü ile ilgili gibi görünüyor. Apple, ekrandaki tüm verileri metne dönüştürerek normalde karmaşık olan referans çözümleme görevini basitleştiriyor; bu da büyük dil modelinin görüntülere göre ayrıştırması için çok daha kolay. Bu, Apple’ın daha sınırlı sayıda parametre ile yüksek performans sunmasını sağlayan temel bir özellik.” diyor.

Daryanani, Apple’ın tüketici cihazlarında yapay zekâ araçları sunarak (ve belki de Siri’nin kullanışlılığını artırarak), geliştiricilere daha düşük gecikme süresi, daha iyi güvenlik sunabileceğini ve yapay zekâ ile ilgili işleri daha kolay ve daha ucuz hale getirebileceğini ekliyor:

AAPL’nin yapay zekâ stratejisinin, sadece iPhone değil Mac/iPad için de kullanıcı deneyimini önemli ölçüde artıracak büyük dil modelleri için cihaz üzerinde çıkarım yapmaya odaklanacağını düşünüyoruz. Dikey entegrasyonları ve özellikle kendi silikonları üzerindeki kontrolleri göz önüne alındığında, AAPL yalnızca iOS ekosistemini çevreleyen hendeği genişletmek için değil, aynı zamanda nihai uygulamanın yeterince büyük bir değişiklik olarak görülmesi durumunda potansiyel olarak hızlandırılmış bir yenileme döngüsü sağlamak için en iyi konumdadır.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha