Apple Haberleri

Apple Vision Pro, Analistlerin Beğenisini Kazandı

February 5, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Apple Vision Pro, Analistlerin Beğenisini Kazandı

Apple’ın (AAPL) merakla beklenen sanal gerçeklik ürünü Vision Pro, analistlere göre insanların evde televizyon izleme ve işyerinde bilgisayar kullanma alışkanlıklarını değiştirebilir ve hem geleneksel televizyonun, hem de şirketin bilgisayarı Mac’in halefi olarak konumlandırabilir.

Üç boyutlu dijital içeriği dış dünya görüntüsüyle harmanlayan 3.500 dolarlık sanal gerçeklik gözlüğü, cuma günü şirketin ABD’deki fiziksel mağazalarında yerini aldı. 

Şirket böylece, Meta Platforms (META), HTC ve diğerlerinin çoğunlukla video oyun pazarıyla sınırlı kalan ve bir izleyici kitlesi bulamayan düşük maliyetli rakipleriyle dolu bir pazara giriyor.

Teknoloji sektörünün popüler analistlerinden Wedbush Securities analisti Dan Ives, Apple’ın söz konusu ürününe yönelik tüketici tepkisinin ürünün yüksek fiyatına rağmen “şaşırtıcı” olduğunu söylüyor:

Geliştiriciler dışında sınırlı bir kitleye sahip olan Vision Pro’nun fiyatının 3.500 dolardan yüksek olduğu açık olsa da, Vision Pro için geliştirilen ve beklentilerin çok üzerinde olan 600 uygulama (ve daha fazlası) ile Vision Pro’nun erken kitlesel pazar çekiciliğine şaşırıyoruz.”

Bir Apple boğası (artış beklentisi) olarak bilinen Ives, Apple hisselerini 250 dolar hedef fiyat ve “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notuyla değerlendiriyor.

Ives, Apple’ın bu yıl 600 bin Vision Pro satabileceğini (önceki tahmin 460 bindi) ve 2025’te bu rakamın 1 milyona ulaşabileceğini düşünüyor. Bununla birlikte, bir sonraki versiyonun 2.000 doların altında fiyatlandırılacağı ve daha çok bir çift güneş gözlüğüne benzeyeceği için bunun “sadece başlangıç” olduğuna inanıyor.

Ives, “Apple’ın Vision Pro’sunun önümüzdeki yıllarda potansiyel bir lider olacağına inanıyoruz. Şirket, bunu orijinal Wall Street beklentilerini büyük bir farkla aşarak açık bir başarı elde etti.” diyor.

💪 Walt Disney Desteği

Netflix (NFLX) ve Spotify (SPOT) gibi müzik ve video platformları Apple’ın yeni ürünü için içerik üretmeyi planlamadığını söylerken, şirkete Walt Disney’den (DIS) destek geldi. 

Disney Entertainment’ın baş teknoloji sorumlusu Aaron LaBerge, “Vision Pro’yu gördüğümüzde, hikayeleri daha önce yapılmamış bir şekilde nasıl anlatabileceğimiz konusunda yeni bir tuval olduğu ortaya çıktı. Böylece kendimizi geliştirmenin bir yolu olarak burada bir şeyler yapmak istediğimiz oldukça açık hale geldi.” diyor. 

Disney+ uygulaması, film izleyicilerini dört ortamdan birine sokuyor; böylece Vision Pro kullanıcıları, “Star Wars” filmini Tatooine gezegeninde fütüristik bir arabalı sinema gibi kurgusal bir X-34 landspeeder aracının koltuğundan ya da “Avengers: Endgame” filmini Manhattan şehir merkezindeki Avengers Tower’ın içinden izleyebiliyor. 

Apple Vision Pro, Analistlerin Beğenisini Kazandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, Seeking Alpha