Apple Haberleri

Apple ve OpenAI’ın Yapay Zekâ Görüşmeleri İvme Kazanıyor

April 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Apple ve OpenAI’ın Yapay Zekâ Görüşmeleri İvme Kazanıyor

Apple (AAPL), bu yılın sonlarında iPhone’a gelecek bazı yeni özellikleri desteklemek için OpenAI’ın teknolojisini kullanma konusunda şirketle görüşmeleri hızlandırdı.

Bloomberg’ün konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre söz konusu görüşmelerde ikili, olası bir anlaşmanın şartlarını ve OpenAI özelliklerinin Apple’ın bir sonraki iPhone işletim sistemi olan iOS 18’e nasıl entegre edileceğini ele alıyor.

Bu hamle, şirketler arasındaki diyaloğun yeniden açıldığına işaret ediyor. Apple bu yılın başlarında OpenAI ile bir anlaşma hakkında konuşmuş ancak o zamandan beri iki taraf arasındaki çalışmalar minimum düzeyde kalmıştı. Apple ayrıca Alphabet’in (GOOGL) Google’ına ait Gemini sohbet robotunu lisanslama konusunda da şirketle görüşmelerini sürdürüyor.

Apple hangi iş ortaklarını kullanacağı konusunda nihai bir karar vermedi ve bir anlaşma yapılacağının garantisi de yok. Şirketin nihayetinde hem OpenAI hem de Google ile bir anlaşmaya varması ya da tamamen başka bir sağlayıcı seçmesi mümkün. 

Bir sonraki iPhone işletim sistemi, Apple’ın şirket içi büyük dil modeline dayanan birkaç yeni özellik içerecek ancak şirket aynı zamanda OpenAI’ın ChatGPT’sine benzer bir sohbet robotu benzeri özelliğini güçlendirmek için de ortaklar arıyor. 

Son gelişme, Apple’ın yeni yapay zekâ yazılım ve hizmetlerini tanıtmaya hazırlandığı geliştiriciler konferansından yaklaşık bir buçuk ay önce geldi. Şirket, özelliklerini rakip yapay zekâ tekliflerine göre cihazlarına daha sorunsuz bir şekilde entegre edilmiş ve daha iyi gizlilik korumaları ile tanıtmayı planlıyor.

Geçen yıl Cook, OpenAI’ın ChatGPT’sini kişisel olarak kullandığını söylemiş ancak “çözülmesi gereken bir dizi sorun” olduğunu belirtmişti. CEO, yeni yapay zekâ özelliklerinin Apple’ın platformlarına “çok dikkatli bir şekilde” geleceğinin de sözünü verdi.

Apple ve OpenAI'ın Yapay Zekâ Görüşmeleri İvme Kazanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg