Apple Haberleri

Apple ve Meta, Yapay Zekâ Ortaklığı Hakkında Görüştü

Apple ve Meta, Yapay Zekâ Ortaklığı Hakkında Görüştü
Google News Icon Takip Et

Yapay zekâya ilişkin son yıllarda görülen yoğun talep ve ilgi, teknoloji devleri arasında oldukça güçlü bir rekabete yol açmanın yanı sıra, görünüşe göre olası ortaklıklar için de kapıyı aralıyor. 

Wall Street Journal’ın bir haberine göre, Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta Platforms (META), üretici yapay zekâ modelini Apple’ın (AAPL) iPhone’larına entegre etmek için görüşmeler gerçekleştirdi. 

Bu hamle, Apple’ın uzun süredir arama ortağı olan Alphabet’in (GOOGL) Google’ı ile potansiyel bir işbirliği hakkında görüştüğü ve cihazlarına diğer yapay zekâ şirketlerinin teknolojisini eklemeyi planladığı bir dönemde geldi. 

iPhone üreticisinin, Microsoft destekli (MSFT) OpenAI’ın sohbet robotu ChatGPT’nin yasaklandığı Çin gibi farklı bölgelerdeki diğer yapay zekâ şirketleriyle de ortaklıklar hakkında görüşmesi bekleniyor.

👀 Apple, Diğer Girişimlerle de İletişimde

WSJ’nin konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklara dayandırdığı haberine göre, yapay zekâ girişimi Anthropic de üretici yapay zekâsını Apple Intelligence’a sunmak için Apple ile görüşmeler gerçekleştiriyor.

Görüşmelerin henüz sonuçlanmadığını ve sonuçlanmayabileceğini belirten kaynaklar, Apple ile yapılan anlaşmaların yapay zekâ şirketlerinin ürünlerinin daha geniş bir kitleye ulaşmasının yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

Haberde, potansiyel anlaşmanın mali boyutunun belirsiz olduğu ancak görüşmelerin yapay zekâ şirketlerinin Apple Intelligence aracılığıyla hizmetlerine premium abonelikler satmasını içerdiği belirtildi.

Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kaynağın Reuters’a verdiği bilgiye göre, yapay zekâ arama girişimi Perplexity de üretici yapay zekâ teknolojisini Apple Intelligence’a getirme konusunda Apple ile görüşmeler yapıyor.

Apple, geçtiğimiz haftalarda uzun zamandır beklenen yapay zekâ stratejisini açıklayarak, yeni Apple Intelligence teknolojisini Siri de dahil olmak üzere uygulama paketine entegre edeceğini ve ChatGPT’yi cihazlarına getireceğini söyledi. Şirket ayrıca, kişisel gizliliği uygulama özelliklerinin merkezine yerleştirerek, rakipleri Microsoft ve Google’dan farklılaşmayı planladığının sinyalini verdi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters