Apple Haberleri

Apple ve Google Güçlerini Birleştiriyor

Mart 18, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Apple ve Google Güçlerini Birleştiriyor

Teknoloji dünyasının iki büyük ismi Apple (AAPL) ve Alphabet’in Google’ı (GOOGL), yapay zekâ alanında bir yeniliğe imza atmak için birlikte çalışmaya hazırlanıyor. 

Bloomberg’ün konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre Apple, Google’ın Gemini yapay zekâ motorunu iPhone ürününe yerleştirmek için görüşmeler yürütüyor. Bu da yapay zekâ endüstrisini sarsacak bir anlaşmaya işaret ediyor.

👀 Görüşmeler özel olduğu için isimlerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, iki şirketin Google’ın üretici yapay zekâ modelleri seti olan Gemini’ı, Apple’ın bu yıl iPhone yazılımına gelecek bazı yeni özellikleri güçlendirmek amacıyla lisanslamasına izin vermek için aktif görüşmelerde bulunduğunu söyledi. 

Bu kişilere göre Apple, yakın zamanda OpenAI ile de görüşmeler yaptı ve şirketin modelini kullanmayı da değerlendirdi.

Apple ve Google arasında bir anlaşma gerçekleşirse, bu ortaklık iki şirketin arama ortaklığı üzerine inşa edilecek. Google, arama motorunu iPhone ve diğer cihazlardaki Safari web tarayıcısında varsayılan seçenek haline getirmek için Apple’a yıllardır milyarlarca dolar ödüyor. 

Potansiyel bir anlaşma Gemini’a milyarlarca potansiyel kullanıcı için önemli bir avantaj sağlayabilir. Ancak bu, aynı zamanda Apple’ın yapay zekâ çalışmalarında bazılarının umduğu kadar ilerlemediğine işaret edebilir ve her iki şirket için de daha fazla antitröst incelemesine yol açabilir.

Apple, iPhone işletim sisteminin bir sonraki sürümü olan iOS 18’in bir parçası olarak kendi yapay zekâ modellerine dayanan yeni beceriler üzerinde çalışıyor. Ancak bu geliştirmeler, bulut üzerinden sunulan özelliklerden ziyade kendi cihazlarında çalışan özelliklere odaklanacak. 

Apple ve Google Güçlerini Birleştiriyor

Bu nedenle Apple, basit komutlara dayalı olarak resim oluşturma ve makale yazma işlevleri de dahil olmak üzere, üretici yapay zekânın ağır yükünü kaldıracak bir ortak arıyor.

Hatırlayalım: Apple, geçen yılın başından bu yana Ajax kod adlı kendi büyük dil modelini test ediyor. Bazı çalışanlar da Apple GPT olarak adlandırılan basit bir sohbet robotunu deniyor. Ancak Apple’ın teknolojisi, Google ve diğer rakiplerinin araçlarına göre daha zayıf kalıyor ve bu da ortaklığın daha iyi bir seçenek gibi görünmesine neden oluyor.

Apple ile yapılacak bir anlaşma, Google’ın Gemini için bugüne kadarki en yüksek profilli ortaklığı olacak ve şirketin yapay zekâ çabaları için büyük bir nimet olabilir. Apple’ın aktif kullanımda olan 2 milyardan fazla cihazı bu yılın ilerleyen dönemlerinde Google Gemini’a ev sahipliği yapabilir. 

Ki bu potansiyel anlaşma, Gemini için ikinci bir başarıya işaret ediyor: Ocak ayında Samsung Electronics, Gemini tarafından desteklenen yapay zekâ özelliklerine sahip yeni akıllı telefonlarını piyasaya sürmüştü.

🔍 Düzenleyiciler Yakın Takipte

Ancak iki Silikon Vadisi devi arasındaki bir ortaklık, muhtemelen düzenleyicilerin de dikkatini çekecektir. Google’ın arama motoru konusunda Apple ile yaptığı mevcut anlaşma hâlihazırda ABD Adalet Bakanlığı tarafından açılan bir davanın odağında yer alıyor. 

Hükümet, şirketlerin mobil cihazlarda arama pazarını köşeye sıkıştırmak için tek bir varlık olarak faaliyet gösterdiğini iddia ediyor. İkili, Apple’ın Google’ın arama kalitesinin rakiplerinden daha üstün olduğuna inandığını ve iPhone’da sağlayıcı değiştirmenin kolay olduğunu söyleyerek anlaşmayı haklı çıkardı.

Apple ve Google arasındaki anlaşma, Apple’ı tüketicilerin varsayılan arama motorlarını Google’dan değiştirmelerini kolaylaştırmaya zorlayan Avrupa Birliği tarafından da eleştiriliyor. 

Mevzuat baskısı arttıkça ve yapay zekâ daha yaygın hale geldikçe, mevcut arama anlaşması nihayetinde her iki şirket için de daha az kazançlı olabilir. Yapay zekâ ile ilgili yeni bir anlaşmanın bunu telafi etmeye yardımcı olması mümkün.

Yapay zekâyı çevreleyen herhangi bir anlaşma, düzenleyicilerin gözünden kaçmıyor. Örneğin Microsoft’un (MSFT) OpenAI’ı finanse etmesi, ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun bu anlaşmanın antitröst yasalarını ihlal edip etmediğini incelemesiyle kendi düzenleyici incelemesine yol açmıştı.

Apple ve Google arasındaki görüşmeler aktif olmaya devam etse de, iPhone üreticisinin yıllık Geliştiriciler Konferansı’nı düzenlemeyi planladığı haziran ayına kadar herhangi bir anlaşmanın duyurulması pek olası değil. 

Tabii şirketlerin bir anlaşmaya varamaması ya da Apple’ın OpenAI gibi başka bir üretici yapay zekâ sağlayıcısını seçmesi mümkün.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti