Borsa Haberleri

Apple ve Epic Games Arasındaki Çekişme Giderek Kızışıyor

Apple ve Epic Games Arasındaki Çekişme Giderek Kızışıyor
Google News Icon Takip Et

Apple (AAPL), Epic Games ile olan rekabetinde elini artırdı ve Avrupa’da iPhone ve iPad’lerde kendi çevrimiçi pazarını sunmasını engelledi.

Peki, iki şirket arasındaki bu düşmanlık nereden geliyor? Epic Games; 2020 yılında Apple’ın iPhone İşletim Sistemi (iOS) cihazlarındaki uygulama içi ödemelerde 30%’a varan komisyon alma uygulamasının ABD antitröst kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle hukuki işlem başlatmıştı.

Apple cephesinde ise yasa yapıcıların ve Epic Games gibi rakiplerin kendi pazarlarının önünü açma girişimleri, şirketin kendi ekosistemi üzerindeki kârı ve kontrolü açısından bir tehdit oluşturuyor. 

Avrupalı yasa yapıcılar ise bu hafta yürürlüğe girecek Dijital Piyasalar Yasası (DMA) adı verilen bir yasayla Apple’ı, rakiplerinin üçüncü taraf pazar yerlerine izin vermeye zorluyor.

Ayrıca, Brüksel antitröst düzenleyicileri bu hafta başında Apple’a, App Store’daki kısıtlamalar yoluyla rekabeti engellediği için 1,84 milyar avro (yaklaşık 2 milyar dolar) para cezası vermişti. Bu ceza, Apple’ın AB kurallarını ihlal ettiği için aldığı ilk cezaydı.

Epic Games, Dijital Piyasalar Yasası’ndan yararlanmak için çalışmalara başlamıştı fakat Apple, Epic’in bu çabalarını engelledi. 

Epic, Apple cihazlarında Fortnite ve diğer oyunları için uygulama içi satın alma yapabilmek amacıyla bir hesap oluşturmuştu. Apple, Epic’in İsveç’te oluşturduğu bu yeni geliştirici hesabını uygulama içerisinde sonlandırdı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters