Apple Haberleri

Apple, Üretimini Endonezya’ya Genişletiyor

April 17, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Apple, Üretimini Endonezya’ya Genişletiyor

Apple (AAPL) CEO’su Tim Cook, teknoloji devinin yerli firmalarla ortaklık kurarak yerel içeriği arttırmasını uman Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, ülkede bir üretim tesisi kurmayı düşündüklerini söyledi.

Vietnam ziyaretinin ardından dün Cakarta’ya giden Cook, Bali adasındaki dördüncü geliştirici akademisinin açılışını yapacak.

Apple’ın Endonezya’da üretim tesisi bulunmuyor ancak 2018’den bu yana, yeni akademi de dahil olmak üzere toplam maliyeti 99 milyon dolar olan uygulama geliştirici akademileri kuruyor.

Toplantıya katılan Endonezya Sanayi Bakanı Agus Gumiwang Kartasasmita da gazetecilere yaptığı açıklamada Apple’ın Endonezya’da üretim tesisi kurmaya karar vermesi halinde ihracat için üretim yapabilecek kapasiteye sahip olacağını söyledi.

Agus, Apple’ın geliştirici akademilerine yatırım yaparak ürünlerini satmak için Endonezya’nın 35%’lik yerel içerik şartını yerine getirdiğini ancak hükümetin bir üretim tesisi ile bu sayının daha da yükseltilebileceğini umduğunu söyledi.

Apple, Üretimini Endonezya’ya Genişletiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters