Borsa Haberleri

Apple Tekrardan Dünyanın En Büyük Şirketi Olabilir mi?

Apple Tekrardan Dünyanın En Büyük Şirketi Olabilir mi?
Google News Icon Takip Et

Kilit noktalar:

  • Dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden Morgan Stanley, Apple (AAPL)’ın tekrardan 3 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşabileceğini düşünüyor.
  • Stanley’e göre, Apple işletme modelini değiştirerek bir abonelik modeline geçişini hızlandırması durumunda bir kez daha 3 trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaşabilir. 
  • Şirketin analistlerinden Erik Woodring’e göre, bir abonelik modeline doğru ilerlemek, Apple’a “daha istikrarlı ve öngörülebilir, uzun vadeli nakit akışları” sunabilir ve bu da teknoloji devinin öz sermaye değerini hisse başına 200 dolara veya 3 trilyon dolarlık bir piyasa değerine yükseltebilir.
  • iPhone üreticisi bu başarıya en son ocak ayında ulaşarak, piyasaların satış moduna girmesiyle birlikte en yüksek seviyelerinden 16%’dan fazla düşmeden önce bu seviyeye ulaşan ilk ABD şirketi oldu.
  • Apple şu an her ne kadar dünyanın en büyük ikinci şirketi konumunda yer alsa da, birçok analist ve kurum piyasalardaki en ufak toparlanmada Apple’ın tekrardan tahtını geri alacağını düşünüyor. 

🍏 Abonelik Hizmeti Apple’a Tahtını Geri Verebilir

Dünyanın en büyük şirketi unvanını geçtiğimiz aylarda artan petrol fiyatlarıyla birlikte Saudi Aramco’ya kaptıran Apple, tahtını tekrardan alabilir mi?

Morgan Stanley’nin analisti Erik Woodring’e göre Apple’ın bunu başarmasının önünde büyük bir engel bulunmuyor. Halihazırda yüzünü abonelik sistemine çeviren Apple, istikrarlı bir gelir modeli inşa etme yönünde büyük adımlar attı. 

  • Apple’daki abonelik sistemi nedir? iPhone üreticisi, belirli ürünlerini aylık 35-50 dolar arasında fiyatlarda kiralayarak kullanıcılara ulaştırmayı planlıyor. Örneğin bir kullanıcı aylık 35 dolar karşılığında hem iPhone 13’ü hem de belirli hizmetleri tek seferde alabilecek. 

Woodring’e göre Apple’ın abonelik hizmeti, hem istikrarlı hem de öngörülebilir olmasından dolayı, temel para kazanım stratejisini en üst düzeye çıkarabilir.

Bu yüzden Morgan Stanley, Apple’ın hisseleri bu yıl 13% değer kaybetse de şirket hisse üzerindeki “YÜKSEK AĞIRLIK” notunu korudu ve sadece hedef fiyatını 5 dolar düşürerek  180 dolara çekti. Bu da Apple’ın şu anki fiyatından 17,6%’lık bir yükseliş potansiyelini ifade ediyor. 

Eğer Morgan Stanley’nin tahminleri tutar ve abonelik hizmetleri Apple’ın tekrardan dünyanın en büyük şirketi olmasını sağlarsa (200 dolar hisse fiyatı) bu sefer yatırımcılar hisse üzerinden 31%’lik bir kazanç sağlayabilirler. 

📉 Değeri Düşerse Satın Alma Vakti Gelmiş Demektir

Diğer taraftan Morgan Stanley’nin bir diğer analisti Katy Huberty, Apple 28 Temmuz’da ikinci çeyrek bilançosunu paylaştığında beklentilerin altında bir sonuç bekliyor. Peki bu yatırımcılar için kötü bir haber mi?

Huberty, tedarik zinciri sorunları, jeopolitik gerilimler ve döviz dalgalanmaları nedeniyle herkesin Apple’ın sonuçlarının beklentilerin altında kalacağı konusunda hem fikir olduğunu söylüyor. 

Ancak Huberty’e göre, bilanço sonrası hisse senedindeki herhangi bir geri çekilme, yakın ve uzak gelecekte daha iyi performans göstermesi muhtemel yıpranmış bir devi satın almak için yatırımcılara büyük bir fırsat veriyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı