Borsa Haberleri

Apple, Tatil Döneminde Enflasyon ve Düşük Talep Baskısıyla Karşılaşabilir

October 27, 2022 • 1 dakika okuma süresi
Apple, Tatil Döneminde Enflasyon ve Düşük Talep Baskısıyla Karşılaşabilir

●    Perşembe günü yapılan Apple (AAPL) kazanç açıklamasına göre, bu yıl iPhone’ların en iyi çeyrek dönem satış büyümesi kaydedebileceğini gösterse de, Çin’den gelen talebin yavaşlaması ve enflasyonun son dönemlerin en yüksek seviyesine ulaşması zorlu bir tatil döneminin habercisi olabilir.

● Refinitiv’in yaptığı değerlendirmeye göre analistler, tüketicilerin daha pahalı olan Pro telefonlarına yönelmesi üzerine eylül itibarıyla sona eren dördüncü çeyrekte iPhone satışlarında 11% artış bekliyor. Öte yandan, şirket için önem taşıyan tatil çeyreğinde büyümenin sadece 2% olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

● Synovus Trust’tan Dan Morgan’ın yaptığı açıklamaya göre, iPhone 14 ürün döneminin ilk günlerinde temel modellere olan talep düşük kaldı ve genel olarak tüketiciler daha pahalı versiyonlara yöneldi.

● Morgan, “tüketici harcamalarının zayıf olduğu bu dönemin kazanç gidişatını etkilemesini beklediğini” ifade ediyor.

Apple, Tatil Döneminde Enflasyon ve Düşük Talep Baskısıyla Karşılaşabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters