Apple Haberleri

Apple, Tahtını Samsung’a Kaptırdı

April 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Apple, Tahtını Samsung’a Kaptırdı

Apple’ın (AAPL) akıllı telefon sevkiyatları 2024’ün ilk çeyreğinde yaklaşık 10% düşerek, Android akıllı telefon üreticilerinin yoğun rekabeti karşısında zemin kaybetti: Güney Koreli Samsung, 20,8% pazar payıyla Apple’ın elinden birinciliği aldı.

Araştırma şirketi IDC’nin açıkladığı verilere göre, Ocak-Mart döneminde küresel akıllı telefon sevkiyatı 7,8% artışla 289,4 milyon adede ulaştı. 

Ancak iPhone üreticisinin satışlarındaki sert düşüş, dünyanın 1 numaralı telefon üreticisi olarak Samsung’u geride bıraktığı aralık çeyreğindeki güçlü performansının ardından geldi. 

Huawei gibi Çinli markaların pazar payı kazanmasıyla Apple, 17,3% pazar payı ile ikinci sıraya geriledi. Çin’in en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olan Xiaomi (XIACY), ilk çeyrekte 14,1%’lik pazar payıyla üçüncü sırada yer aldı.

Yılın başında yeni amiral gemisi akıllı telefon serisi olan Galaxy S24 serisini piyasaya süren Samsung, bu dönemde 60 milyondan fazla telefon teslim etti. Öte yandan Apple, geçen yılın aynı dönemindeki 55,4 milyon adet iPhone’a kıyasla bu yılın ilk çeyreğinde 50,1 milyon adet iPhone teslim etti. 

Apple, Tahtını Samsung’a Kaptırdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters