Apple Haberleri

Apple Siri, Google Asistan ve Alexa Karşısında Güçlenmeye Devam Ediyor

Apple Siri, Google Asistan ve Alexa Karşısında Güçlenmeye Devam Ediyor
Google News Icon Takip Et

Apple Inc. (NASDAQ: AAPL), kısa süre önce App Store’da “Siri Dil Araştırması” adlı yeni bir iOS uygulamasını kullanıma sunarak katılımcıların sesli isteklerini ve diğer geri bildirimlerini Apple ile paylaşmalarını sağladı.

Katılımcılar, uygulama üzerinden kendi istekleri doğrultusunda dilediklerince geri bildirim verebilecekler. Bunu yaparken, doğrudan katılımcılar tarafından sağlanacak verilerin dışında uygulamada hiçbir kullanıcı bilgisi toplanmayacak ve kullanılmayacak. Apple, uygulamayı katılımcıların geri bildirimlerini doğrudan Apple ile paylaşmaları için bir yol sunarak yalnızca Siri ürün iyileştirmelerinde kullanacak.

Apple Siri, Google Asistan ve Alexa Karşısında Güçlenmeye Devam Ediyor

Uygulama, App Store arama sonuçlarında anahtar kelimeye göre yapılan aramalarda ya da Apple tarafından yayınlanan uygulamalar listesinin altında gözükmeyecek. Kişiler araştırmaya sadece davet edilme yolu ile katılabilecek ve kendilerinin kaydolması gibi bir durum söz konusu olmayacak. Ayrıca “Siri Dil Araştırması” uygulaması bir lisans sözleşmesine bağlantı ve kişilerin araştırmaya katılmak için kimlik numaralarını girdikleri bir ekran sunmak dışında, çalışmanın amacı ve hedefleri gibi konularda herhangi bir bilgi sağlamıyor.

🏃🏽Bir Adım Gerisi

Apple Siri, Google Asistan ve Alexa Karşısında Güçlenmeye Devam Ediyor

🥊Yeni araştırma uygulaması, Apple’ın Siri’yi geliştirmek için denediği birçok yoldan yalnızca biri. Geçmişte Apple, Siri’nin hatalarını gidermek için, kullanıcıların ses kayıtlarını incelenmesi amacıyla üçüncü partilere göndermiş ve tepki toplamıştı.
⛳️Bu yılın başlarında, Avrupa Komisyonu potansiyel rekabet karşıtı uygulamalar nedeniyle Alexa, Siri ve Google Asistan’ı dikkat edilecekler listesine almıştı.

🔒Başka Neler Oldu?
Apple
, geçtiğimiz aylarda Alphabet Inc. (NASDAQ: GOOG) (NASDAQ: GOOGL) Google’ın Eski Yapay Zeka Bilim Adamı Samy Bengio ile anlaşmıştı. Şüphesiz ki bu hamle de Siri’nin Google Asistan ve Amazon.com Inc.’in (NASDAQ: AMZN) Alexa’sı karşısında daha güçlü bir rakip olmasına katkı sağlayacak.

👀Nasıl Etkiledi?
AAPL
hisseleri cuma gününü %1.02 artışla 148.19 dolardan kapattı.