Borsa Haberleri

Apple Reklamcılık Çalışmalarına Hız Verdi

August 15, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Apple Reklamcılık Çalışmalarına Hız Verdi

Apple (AAPL), Facebook (META)’un kullanıcıları izleme yeteneğini engelleyen bir dizi iPhone gizlilik özelliğini yayınlanmasının ardından reklamcılık alanında yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Çevrim içi teknoloji dergisi Digiday’deki bir makaleye göre Apple, dijital sinyal işleme formu (DSP) için yeni bir ekip oluşturuyor. DSP, reklam verenlerin daha fazla kazanç elde etmesini sağlayan bir platformdur. Bu alanda yer alacak ekip, mahremiyetin mümkün olan en iyi şekilde korunması için çalışmalarını yürütecek. Şirketin reklamcılığa geçişi Facebook için ağır bir darbe olarak nitelendirildi. 

Facebook, Apple’ın Reklam Çalışmalarına Bağlı Olarak 12 Milyar Dolardan Fazla Gelir Kaybedebilir

Apple, son birkaç yılını Facebook gibi diğer uygulamalar ve web sitelerindeki verileri izleyen şirketlerin çalışmalarını zorlaştırmaya adadı. İddiaya göre iPhone üreticisi, gizlilik alanındaki çalışmalarını yürütürken bir yandan da kendi reklam işini inşa ediyor. Apple, talep yetersizliği nedeniyle 2016 yılında başarısız olan iAd ile daha önce reklamcılığa geçmeyi denedi. Bugün şirket, zamanla değişen tüketici ihtiyaçları ve beklentilerine bağlı olarak yeni reklamcılık hamleleri üzerinde çalışıyor. Apple kısa süre önce iPhone kullanıcıları için Facebook’taki Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT) uygulamasını kapatma özelliği getirdi. Pek çok kullanıcı bu özelliği kullanarak uygulamayı devre dışı bıraktı ve bunun sonucunda Facebook’un yaklaşık 12 milyar dolardan fazla gelir kaybedeceği söylendi. 

Apple,Veri Takibinde Gizliliğe Önem Verecek

Son birkaç yılda veriler, Google (GOOGL) ve Facebook gibi teknoloji firmaları için giderek daha fazla para birimi anlamına geldi. Ancak bunun gizliliği ihlal eden tarafı birçok kullanıcıyı ve savunma grubunu mahremiyet sorunlarını protesto etmeye yöneltti. ESET’in küresel siber güvenlik danışmanı Jake Moore, “Apple, Google ve Facebook’a gönderilen veri miktarını azaltmak için çalışıyor.” dedi. Gizlilik endişelerine yönelik adımlar atan Apple, reklam işini büyütürken mahremiyet konusunu göz önünde bulunduracağını gösterdi. Söz konusu yaklaşım, şirketin pazardaki yerine sağlamlaştıracağı yönünde olumlu bir izlenim yarattı. 

Apple Reklamcılık Çalışmalarına Hız Verdi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı