Apple Haberleri

Apple, Rakiplerine Temassız Ödeme Sistemini Açacak

Apple, Rakiplerine Temassız Ödeme Sistemini Açacak
Google News Icon Takip Et

Apple (AAPL), rakiplerinin temassız mobil ödeme sistemini kullanmasına izin vermeyi kabul ederek, Avrupa Birliği tarafından yürütülen ve uzun süredir devam eden bir rekabet soruşturmasına çözüm sundu.

Söz konusu karar, iş uygulamaları nedeniyle AB tarafından inceleme altında olan Apple için önemli bir değişikliği işaret ediyor. Şirket, şu anda Dijital Pazarlar Yasası (DMA) kapsamında üç soruşturma ile karşı karşıya.

AB’nin rekabet uygulayıcısı olan Avrupa Komisyonu, Apple’ın teklifinin 10 yıl geçerli olacağını belirtti. Bu hamle, rakiplerin mağazalarda iPhone ile mobil ödemeler için Apple Pay ile etkili bir şekilde rekabet etmesine olanak tanıyacak ve tüketicilere daha geniş bir güvenli ve yenilikçi mobil cüzdan yelpazesi sunacak.

Apple’ın temassız ödeme teknolojisi, yakın alan iletişimi (NFC) olarak bilinir ve mobil cüzdanlarla temassız ödemeleri mümkün kılar. Şirket, artık geliştiricilerin rakip mobil cüzdan sağlayıcıları için ödeme uygulamaları önceden oluşturmak üzere NFC’ye erişmesine izin verecek.

Apple’ın ödeme sistemini açma kararı, Avrupa’daki bir dizi düzenleyici zorlukların ardından geldi. Haziran ayında, şirket dijital kuralları ihlal ettiği iddiasıyla bir AB rekabet soruşturmasıyla karşı karşıya kaldı ve bu, küresel gelirinin 10%’una denk gelen bir ceza ile sonuçlanabilirdi. Soruşturma, büyük teknoloji platformlarının hakimiyetini sınırlamayı amaçlayan Dijital Pazarlar Yasası’nın bir parçasıydı.

Ki bu yılın başlarında Apple, Spotify Technology (SPOT) ve diğer müzik streaming hizmetlerine karşı rekabeti engelleyici uygulamalar nedeniyle 1,95 milyar dolarlık bir ceza almıştı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Benzinga