Borsa Haberleri

Apple, “Mixed Reality” ile “Metaverse”e Göz Kırpıyor

May 20, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Apple, “Mixed Reality” ile “Metaverse”e Göz Kırpıyor

Apple (AAPL)’ın yönetim kurulu geçtiğimiz hafta Mixed Reality başlığının ön incelemelerini yaptı ve bu yeni ürün kategorisinin çok yakında piyasaya sürülebilir olduğunu söyledi.

Apple’a göre, ürün kategorisinin duyurulması yeni pazarlar açabilir ve dünyada büyük yankı uyandıran 2007 iPhone tanıtımını potansiyel olarak yeniden yaratabilir. Fakat eğer cihaz kötü karşılanırsa şirketin ürün odaklı vizyonuyla ilgili endişeleri de tekrar ortaya çıkarabilir.

Şirketin son büyük yeni ürün kategorisi olan Apple Watch, 2014 sonbaharında ön incelemelerden geçmiş ve ertesi yıl piyasaya sürülmüştü.

Bloomberg, cihazı karma gerçeklik başlığı olarak tanımlıyor ve sanal gerçeklik başlığının içindeki yüksek çözünürlüklü ekranlara görüntü akışı sağlamak için dış taraftaki kameraları kullanacağını söylüyor.

Başlığın fiyatının ne olacağı ve tam olarak ne yapacağı konusunda birtakım sorular hala kafaları kurcalıyor. Bazı raporlar, potansiyel perakende fiyatını 3.000 dolar civarında sabitledi; bu da cihazın yeni bir iPhone modelinden iki kat daha pahalı olacağını gösteriyor. 

Rapora göre Apple, bu yeni başlık için iPhone uygulamalarının artırılmış gerçeklik sürümlerini de yayınlamayı planlıyor. Öte yandan Apple, karma gerçeklik başlığını piyasaya sürmeyi hedefleyen tek teknoloji devi değil.

Geçtiğimiz hafta, Meta (FB) CEO’su Mark Zuckerberg de, “Project Cambria” isimli bir sanal gerçeklik cihazının testlerini yaptı. Meta ayrıca şu anda Quest adında 300 dolarlık bir sanal gerçeklik gözlüğünün satışını gerçekleştiriyor. Bu esnada Google (GOOG) da, yabancı dilleri eş zamanlı olarak çeviren bir akıllı gözlük prototipinin testlerini gerçekleştirdi.

Şirket, gelecek ay WWDC adlı yıllık konferansını online olarak gerçekleştirecek. Bu konferansta yeni ürün duyurularını da içeren bir açılış sunumu planlanıyor. Apple sonbaharda yeni çıkacak iPhone’lar için lansman etkinliklerini de düzenliyor.

Apple, "Mixed Reality" ile "Metaverse"e Göz Kırpıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı