Borsa Yorumları

Apple, Microsoft, Meta, Google: Yatırımcıların Favorisi Kim? 

Apple, Microsoft, Meta, Google: Yatırımcıların Favorisi Kim? 
Google News Icon Takip Et

Dünyanın en büyük şirketleri, son haftalarda borsalardaki iyimserlikle tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Apple Inc (AAPL), Microsoft (MSFT), Meta Platforms (META) ve Alphabet’in (GOOGL) rallileri, S&P 500’ün de rekor tazelemesini sağladı.

Yukarıdaki isimlerin de bir parçası olduğu Muhteşem Yedili ve büyük teknoloji hisseleri, bu yıl genel piyasayı da geride bıraktı. 

Yapay zekâ dalgasının en büyük kazananları arasında yer alan teknoloji devlerine ilişkin yapılan bir anket ise yatırımcıların bu dörtlüden en çok hangisini tercih ettiğini gözler önüne seriyor.

Anket sonuçlarına geçmeden önce bu dört hissenin son bir yıl ve 2024’teki performanslarına bir göz atalım:

🎯 Apple – Son 1 yıl: 23%, yıl başından bugüne: 20,5%

🎯 Microsoft – Son 1 yıl: 39,4%, yıl başından bugüne: 23%

🎯 Meta Platforms – Son 1 yıl: 82,5%, yıl başından bugüne: 51,7%

🎯 Alphabet – Son 1 yıl: 64,3%, yıl başından bugüne: 36,2%

Bir karşılaştırmak yapmak gerekirse, S&P 500 son bir yılda 27,2%, yıl başından bugüne kadar da 17% değer kazandı. 

Bu popüler hisselerin yeni tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşması göz önüne alındığında, Benzinga yakın zamanda okuyucularına bu dört hisseden hangisinin daha iyi performans göstereceğini düşündüklerini sordu.

Benzinga anketi “Apple, Microsoft, Meta ve Google hisseleri 52 haftanın en yüksek seviyelerine ulaştı, şu anda hangisini alırdınız?” sorusunu yöneltti. İşte sonuçlar:

🔎 Apple: 29%

🔎 Microsoft: 32%

🔎 Meta: 16%

🔎 Google: 23%

Microsoft, ankette Apple’ı az farkla geçerek birinci oldu, Google ve Meta ise sırasıyla üçüncü ve dördüncü sırada yer aldı. Hiçbir hisse oyların üçte birinden fazlasını alamadı, bu da dört hisse arasında yakın bir rekabet olduğunu gösteriyor.

Bu neden önemli? Oy kullanmanın yanı sıra, okuyuculardan seçimlerini neden yaptıklarını ve diğer üç hisse yerine bir hisseyi neden seçtiklerini açıklamaları istendi.

Anketin lideri Microsoft için okuyucular, şirketin “yapay zekâ ve bulut ile daha net bir büyüme yoluna” sahip olduğunu söyledi. Birçok yorumda yapay zekâ, katılımcıların Microsoft’u ana seçme nedeni oldu. 

Diğer okuyucular, Microsoft’un hisse değerini ve uzun vadeli fiyat artışını vurguladı. Bir başka okuyucu, Microsoft’un dört şirket arasında en güçlü yatırım getirisini sağlayabileceğini söyledi.

Apple, güçlü marka sadakati ve sadık müşterileri hakkında yorumlar aldı. Şirketin yapay zekâ potansiyeli de Apple’ın bir sonraki büyüme aşamasına bakarken bir neden olarak gösterildi.

Alphabet’i seçen okuyucular, şirketin düşük fiyat-kazanç oranına ve diğer hisselere göre daha iyi değerlemesine dikkat çekti. Hisse ayrıca Google’ın dahil olduğu çok sayıda proje ve “sayısız gelecek ürünü üzerinde çalıştığı” hakkında destekleyici yorumlar aldı.

Meta’yı seçen okuyucular, şirketin büyüme ve kazançlara dayalı olarak ucuz göründüğünü söyledi. Bir başka kullanıcı, şirketi ve ürünlerini tanıdığı için Meta’yı seçtiğini belirtti. Diğer üç hisseye zaten sahip olan bir başka okuyucu ise mevcut yatırımlarına eklemek yerine yeni bir pozisyon oluşturmak için Meta’yı seçeceğini söyledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Benzinga