Apple Haberleri

Apple Günü: WWDC’de Yapay Zekâ Tahtına Oturabilecek mi?

June 10, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Apple Günü: WWDC’de Yapay Zekâ Tahtına Oturabilecek mi?

Apple’ın (AAPL) Dünya Geliştiriciler Konferansı, veya kısaca WWDC, her yıl Google’ın (GOOGL) I/O ve Microsoft’un (MSFT) Build geliştirici konferanslarından sonra üçüncü sırada geliyor ve şirketin bir ürün duyurması neredeyse hiç beklenmiyor. Ancak bu yıl işler biraz farklı.

Geçtiğimiz ay Apple’ın en büyük rakipleri olarak Google en yeni Gemini modellerini ve Microsoft da Recall gibi güçlü Copilot özelliklerini tanıtarak yapay zekâ konusunda cesur planlar sundu.

Şimdiyse Apple’ın bir adım öne çıkması ve müşterilerine faydalı üretici yapay zekâ deneyimleri sunma konusunda çok geride olmadığını göstermesi gerekiyor.

Apple’ın saatler içinde başlayacak olan konferansına yönelik beklentilere birlikte göz atmaya ne dersin?

🤖 Yapay Zekâ, Yapay Zekâ, Yapay Zekâ

WWDC’de Apple’ın, Siri’nin odak noktası olduğu işletim sistemlerini yapay zekâ ile donatacağı söyleniyor. Bloomberg’e göre Apple, kullanıcıların ne istediğini daha iyi anlamasına ve sorgularına daha iyi yanıt vermesine yardımcı olmak için büyük dil modelleri kullanarak Siri’yi yeniden düzenledi. 

Siri’nin yeni versiyonunun Apple’ın kendi uygulamaları içinde kullanıcısı için harekete geçebileceği ve asistanı bugün olduğundan çok daha yetenekli hale getireceği düşünülüyor.

Bloomberg’in haberine göre Apple, yapay zekâ özelliklerini “Apple Intelligence” olarak markalaştıracak ve tüm uygulamalarına yerleştirecek. Apple Insider’a göre diğer yapay zekâ özellikleri arasında mesajların ve web sayfalarının yapay zekâ özetleri ile Notes ve Voice Memos’ta gerçek zamanlı transkripsiyonlar yer alabilir. Özel bir emoji oluşturucunun kartlarda olduğu ve Fotoğraflar uygulamasının görüntülerden nesneleri ve insanları kaldırmak için yapay zekâ kullanımına izin vereceği söyleniyor.

🤝 OpenAI Ortaklığı

Apple’ın yapay zekâ becerisini güçlendirmek için üçüncü taraf ortaklıkları da araştırdığı söyleniyor. 

Şirketin Google ve Anthropic ile görüştüğü biliniyor ancak kısa süre önce ChatGPT için güçlü bir kişisel asistan benzeri konuşma özelliği sergileyen OpenAI ile anlaşmaya varılmış gibi görünüyor. Bloomberg’e göre bir tür ChatGPT benzeri sohbet robotu şimdi Apple’ın cihazlarına doğru yol alıyor.

📱 Daha Özelleştirilebilir Bir Ana Ekran

Apple nihayet kullanıcıların uygulamaları istedikleri gibi düzenlemelerine izin verebilir. MacRumors’un haberine göre iPhone kullanıcıları iOS 18’de nihayet uygulamalar arasında boşluklar bırakabilecek. 

Bloomberg ise Apple’ın işletim sistemine bir tema sistemi entegre edeceğini ve simgelerin birbirleriyle eşleşecek şekilde yeniden renklendirilmesini izin vereceğini bildiriliyor.

🗣️ Çok Sayıda Uygulama Güncellemesi

Mac, iPhone, iPad ve ötesi için işletim sistemi güncellemelerinin bir parçası olarak, Apple’ın yerleşik uygulamalarının yeni ve geliştirilmiş sürümlerini de piyasaya sürmesi bekleniyor. 

Söylentilere göre Hesap Makinesi uygulaması yenilenecek ve nihayet iPad’de kullanıma sunulacak, Apple’ın tüm platformlarında bir parola yöneticisi kullanıma sunulacak ve Apple’ın dağınık Ayarlar ve Kontrol Merkezi ekranları yeniden tasarlanacak.

Apple Günü: WWDC’de Yapay Zekâ Tahtına Oturabilecek mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Verge