Borsa Haberleri

Apple, Goldman Sachs İşbirliğinden Çekildi

Kasım 29, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Apple, Goldman Sachs İşbirliğinden Çekildi

Apple (AAPL), Goldman Sachs (GS) ile olan kredi kartı ortaklığını sona erdirdi. iPhone üreticisinin bu kararı, Wall Street bankasının tüketici kredilerine genişleme çabalarını zayıflatan son hamle oldu diyebiliriz.

The Wall Street Journal’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, teknoloji devi kısa süre önce Goldman’a önümüzdeki yaklaşık 12 ile 15 ay içinde sözleşmeden çıkmak için bir teklif gönderdi. 

Söz konusu karar, şirketlerin 2019’da başlattıkları kredi kartı ve bu yıl piyasaya sürülen tasarruf hesabı da dahil olmak üzere tüm tüketici ortaklıklarını kapsıyor.

Apple’ın ortaklıktan çekilmesi, Goldman’ın tam hizmet veren bir tüketici operasyonu kurmaya çalışırken milyarlarca dolar kaybetmesinin ardından, geçen yılın sonlarında başladı. 

Bu yılın başlarında Goldman, Apple’a ortaklığı elden çıkarmak istediğini söyledi. Bu tür ortaklıklarda genellikle satıcı -bu durumda Apple- kontrol edici bir rol oynar.

👀 Program Yeni Ortaklarla Devam Edebilir 

Apple’ın kredi kart için yeni bir kuruluşla anlaşıp anlaşmadığı henüz kesinleşmezken, şirketin bu hamlesi, bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce 2029 yılına kadar uzatılan ve Goldman’ın ana hedeflerinin bir ayağı olarak hizmet etmesi amaçlanan bir program için hızlı bir adım oldu. 

Goldman, American Express (AXP) ile programı kredi kart devine devretme olasılığını da görüşmüştü. Amex, kayıp oranları da dahil olmak üzere programın çeşitli yönleriyle ilgili endişelerini dile getirmişti. 

Bazı kişiler, söz konusu kredi kartı programını Synchrony Financial’ın (SYF) da devralma olasılığını araştırdığını söyledi. ABD’de mağaza kredi kartlarının en büyük ihraççısı olan Synchrony, düşük kredi puanına sahip olanlar da dahil olmak üzere geniş bir tüketici yelpazesine kredi veriyor. 

Apple kredi kartı programı için Goldman’a karşı teklif veren Synchrony, yıllardır kendisini teknoloji şirketleriyle yakın bağları olan bir kart çıkaran kuruluş olarak konumlandırmaya çalışıyor ve en büyük kart ortakları arasında Amazon (AMZN) ve PayPal’ı (PYPL) sayıyor. 

Apple için bu gelişme, iPhone satışları yavaşlamaya başladıkça şirketin giderek daha fazla bel bağladığı hizmetler işi için bir gerileme anlamına geliyor. Ancak Goldman ortaklığı muhtemelen bu gelir akışının küçük bir bölümünü temsil ediyor. 

Apple’ın eylül çeyreğinde genel satışları yıllık bazda 1%’den daha az düşerken, hizmet gelirleri yaklaşık 16% arttı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal