Borsa Haberleri

Apple Futbol Maçları Yayınlayacak!

June 15, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Apple Futbol Maçları Yayınlayacak!

Apple (AAPL), bir spor yayıncısı olarak büyüyen hedeflerinde bir adım daha atarak Amerika’nın Major League Soccer (MLS) yayınının uzun vadeli haklarını güvence altına aldı.

ABD erkek profesyonel futbol ligi ile Walt Disney (DIS) ile ESPN, Fox ve Univision arasındaki anlaşmalar bu yıl sona eriyor. Amazon (AMZN) ve Apple gibi teknoloji devleri ile geleneksel medya şirketleri olan Warner Bros. ve Paramount Global (PARA) gibi birçok şirket, ABD erkek profesyonel futbol liginin haklarını elde etmek için uğraşmaya başlamıştı.

Lig izleyici sayısının artmasıyla, önceki anlaşma kapsamında elde ettiği yılda 90 milyon dolardan çok daha fazlasını toplamayı hedefliyordu. Sports Business Journal’a göre Apple, yılda 250 milyon dolarlık minimum garanti ödüyor. Buna ek olarak, Komisyon Üyesi Don Garber’e göre, MLS küresel popülaritesini artırmasına izin vereceği için Apple ile bir anlaşma yapmayı tercih etti.

Apple, 10 yıllık bir anlaşmanın parçası olarak gelecek yıl futbol maçlarını yayınlamaya başlayacak. Yapılan açıklamaya göre taraftarlar, Apple TV uygulaması aracılığıyla sunulan abonelik tabanlı yeni bir MLS ürünü ile maçları izleyebilecekler. Bazı maçlar, teknoloji şirketinin genel ilgi alanı akış hizmeti olan Apple TV+ abonelerine ücretsiz olarak sunulacak.

Maçların yayın prodüksiyonunu MLS üstlenecek. Her sezonluk bilet sahibi, yeni akış hizmetine ücretsiz abonelik alacak. Hizmetin fiyatı ise henüz açıklanmadı.

Anlaşma, Disney’in ESPN+ yayın hizmetinin yıl sonunda yayınladığı MLS maçlarını kaybedeceği anlamına geliyor. Lig, geleneksel TV haklarını satmak için hâlâ Disney ile görüşmelerini devam ettiriyor. 

Sonuç olarak bu anlaşma, futbolun akış çağının en popüler spor mülkü haline geldiğinin bir başka işareti olarak değerlendiriliyor.

Apple mart ayında da, bu sezon cuma gecesi maçlarını Apple TV+’da yayınlamak için Major League Baseball (MLB) ile bir anlaşmaya varmıştı. Şirketin, şu an için de DirecTV tarafından tutulan NFL Sunday Ticket paketini almaya ilgi gösterdiği düşünülüyor.

Apple Futbol Maçları Yayınlayacak!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı