Apple Haberleri

Apple Etkinliği: Yeni iPad’lerini Tanıtacak, Çipler Üzerinde Çalışıyor

May 7, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Apple Etkinliği: Yeni iPad’lerini Tanıtacak, Çipler Üzerinde Çalışıyor

Apple’ın (AAPL) sürpriz etkinliği sonunda geldi çattı. Teknoloji devinin ön izleme medya kitlerinde “Let Loose” olarak adlandırılan etkinlik alışılmadık bir zamanda geldi çünkü şirketin yıllık büyük etkinliği olan Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı (WWDC) sadece birkaç hafta sonra, haziran ayında yapılacak. 

WWDC genellikle yazılım da dahil olmak üzere bir dizi yeni ürünün tanıtıldığı ve yılın ilerleyen dönemlerinde piyasaya sürülmesi planlanan diğer ürünlerin tanıtıldığı bir etkinlik olarak biliniyor.

Peki bugünkü Let Loose etkinliğinde neler olacak? Çıkan tüm söylentiler ve Apple’ın kendi ipuçları, tek bir ana şeye işaret ediyor: yeni iPad’ler. Ancak şirketin bazı başka yapay zekâ teknolojilerini tanıtma ihtimali de var.

👀 iPad’ler, iPad Pro’lar ve bazı küçük değişiklikler

Apple Etkinliği: Yeni iPad’lerini Tanıtacak, Çipler Üzerinde Çalışıyor

Apple’ın imzası niteliğindeki Mac bilgisayarları ve ünlü iPhone serisiyle karşılaştırıldığında iPad, Apple’ın teknoloji bulmacasının en göz ardı edilen parçalarından biri.

Üst düzey iPad Pro modelleri, en son Ekim 2022’de güncellenmişti. Bu nedenle, çoğu Apple gözlemcisi bugün yenilenen iPad modellerinin duyurulmasını bekliyor.

13 inç ve 11 inç boyutlarındaki yeni iPad Pro’ların üst düzey OLED ekranlara sahip olması bekleniyor. Ayrıca, daha “doğal” görüntülü görüşme için ön kameranın cihazın kısa kenarından iPad’in uzun kenarına taşınması gibi ince ayarlar da yapılabilir. iPad’ler biraz daha ince olacak ve bazı güncellenmiş kamera teknolojilerine sahip olacak.

Bu cihazlarla ilgili bir söylenti ise tartışmalı: Bloomberg kısa bir süre önce tabletlerin son teknoloji Apple M4 çip ile güçlendirilecek şekilde güncelleneceğini öne sürmüştü. Bu da iPad Pro’yu Mac bilgisayarlardan bile önce, Apple’ın yeni çipini kullanan ilk cihaz haline getirecek. 

🤔 Ama Apple bunu neden denesin ki? Bir teori, bunun Apple’ın yapay zekâ teknolojisine dahil olma çabalarıyla bağlantılı olduğu yönünde. İçlerinde hangi çip olursa olsun, bu daha profesyonel, iş merkezli cihazların Let Loose etkinliğinin ilgi odağı olacağını söylemek yanlış olmaz.

Apple’ın etkinliğin bir parçası olarak yepyeni, güncel iPad Air modellerini de duyurması bekleniyor. Pro’lardan daha ucuz olan iPad Air’ler Apple’ın daha tüketici odaklı cihazları olarak biliniyor. 

Yeni Air modellerin içinde daha hızlı çipler olacak ve ayrıca daha iyi pil ömrü ve yeni renkler, daha iyi arka kameralar, ön kamera için yeni bir nokta ve diğer ince ayarlar dahil olmak üzere birkaç başka değişiklik de olabilir. 

🖊️ Apple Pencil ve Diğer Aksesuarlar

Apple’ın Pencil kalemi aslında Apple’ın etkinlik için hazırladığı tanıtım görsellerinde yer alıyor, bu nedenle şirketin Apple Pencil 3’ü de tanıtacağı da doğru bir tahmin olabilir. Kalem, iPad’in geniş dokunmatik ekranını bir tür grafik tablet olarak kullanan pek çok içerik üreticisi tarafından kullanılıyor.

Tüm bu donanımın yanı sıra, Apple doğal olarak aksesuar cihazları da piyasaya sürecek – sonuçta bu, kullanıcılara ekstra ürünler satmanın ve şirketin kâr hanesini beslemenin bir yolu. Tüm yeni iPad’ler için güncellenmiş klavyeler ve esnek kapaklar tanıtılması bekleniyor. Bir söylentiye göre, daha önceki plastik klavyelere kıyasla alüminyum tabanlı bir iPad klavyesi tanıtılabilir ve bu da iPad’i MacBook gibi geleneksel dizüstü bilgisayarlara çok daha fazla rakip olarak konumlandırabilir.

🔎 Kendi Çipleri Üzerinde Çalışıyor

Öte yandan Wall Street Journal’ın konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere dayandırdığı haberine göre Apple, veri merkezlerinde yapay zekâ yazılımlarını çalıştırmak için kendi çipi üzerinde çalışıyor.

Bir süredir yapay zekâ konusunda rakiplerinin gerisinde kaldığı söylenen Apple, teknolojiye yönelik planlarıyla ilgili soruları geçiştiriyordu.

WSJ haberinde, dahili olarak Project ACDC (Apple Chips in Data Center) olarak kodlanan projenin, Apple’ın sunucu altyapısı için çip tasarım uzmanlığından yararlanmayı amaçladığı belirtildi.

Habere göre ACDC Projesi, birkaç yıldır üzerinde çalışılan bir proje ancak projenin resmi olarak açıklanıp açıklanmayacağı ya da ne zaman açıklanacağı bilinmiyor. Ayrıca Apple’ın sunucu çipi için, bileşenin muhtemelen yapay zekâ modellerini eğitmek yerine, çıkarım olarak da bilinen yapay zekâ modellerini çalıştırmaya odaklanacağı belirtiliyor.

WSJ ayrıca, şirketin bu tür çipleri tasarlamak ve üretimini başlatmak için Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM) ile yakın bir şekilde çalıştığını da ekledi. 

Apple Etkinliği: Yeni iPad’lerini Tanıtacak, Çipler Üzerinde Çalışıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, Inc