Apple Haberleri

Apple, Çin’deki Ürünleri için Baidu’nun Yapay Zekâ Modelini Değerlendiriyor

March 22, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Apple, Çin’deki Ürünleri için Baidu’nun Yapay Zekâ Modelini Değerlendiriyor

Apple (AAPL), Çinli teknoloji şirketi Baidu (BIDU) ile şirketin üretici yapay zekâ aracını Çin’deki cihazlarında kullanma konusunda ön görüşmelere başladı.

The Wall Street Journal’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre iPhone üreticisi, modellerin halka tanıtılmadan önce Çin’in siber düzenleyicisi tarafından incelenmesi gerektiği için, yerel bir üretici yapay zekâ modeli sağlayıcısı arıyor.

Haberde, Apple’ın Baidu ile görüşmelerinin halen ilk aşamasında olduğu ve Kaliforniya merkezli şirketin diğer Çinli üretici yapay zekâ şirketleriyle görüşmeler yapıp yapmadığının bilinmediği belirtildi.

Apple, yapay zekâ hedeflerini ilerletmeye yardımcı olmak için harici ortaklar kullanmayı düşünüyor. Bu haftanın başlarında Apple’ın, Google’ın (GOOGL) yapay zekâ modeli Gemini’ı iPhone’larında sunmak için görüşmelerde bulunmaya başlamıştı. Şirket ayrıca Microsoft (MSFT) destekli OpenAI ile de şirketin modelini kullanma konusunda görüştü.

Çin’in, düzenleyicilerin onay sürecini başlatmasından bu yana ilk altı ayda 40’tan fazla yapay zekâ modelini kamu kullanımı için onayladığı bildirildi. Baid, Alibaba (BABA) ve ByteDance, Ağustos 2023’te Çin Siber Uzay İdaresi’nden yapay zekâ modelleri için onay alan ilk Çinli şirketler listesinde yer aldı.

Kaynaklar, yabancı şirketler tarafından geliştirilen hiçbir modelin henüz onaylanmadığını ve herhangi bir denizaşırı şirketin hükümetin onayını isteyip istemediğinin bilinmediğini söyledi.

Apple, Çin’deki Ürünleri için Baidu’nun Yapay Zekâ Modelini Değerlendiriyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha