Apple Haberleri

Apple, Çin’de iPhone’ların Fiyatını Düşürdü

January 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Apple, Çin’de iPhone’ların Fiyatını Düşürdü

Apple (AAPL), artan rekabet ve amiral gemisi akıllı telefonuna yönelik zayıflayan talebe ilişkin korkularla yüzleşirken, en yeni iPhone’lar da dahil olmak üzere Çin’deki bir dizi ürününde fiyat indirimine gitti.

Apple, 18 Ocak – 21 Ocak tarihleri arasında, en pahalı iPhone 15 Pro Max dahil olmak üzere iPhone 15 serisinde 500 Çin yuanı (70 dolar) indirim sunuyor. Ayrıca belirli Mac modellerinde ve iPad’de de indirimler mevcut. 

Şirketin bu hamlesi, Çin’de şubat ayında kutlanan Lunar Yeni Yılı tatiline denk geliyor. Çin’deki üçüncü parti perakendeciler bazen tatil dönemlerinde iPhone’larda indirimler sunarken, Apple’ın kendi perakende kanalında bunu yapması son derece nadir görülen bir durum.

Jefferies analistleri 7 Ocak’ta yayınladıkları bir notta, Apple’ın bu ayın ilk haftasında iPhone satışlarında yıllık bazda 30%’luk bir düşüş yaşadığını tahmin etmişti. Jefferies ayrıca, Apple’ın 2023 yılında Çin’deki iPhone satışlarında yıllık 3%’lük bir düşüş beklediğini belirtmişti.

Bunun başlıca nedeni ise, rekabetçi üst düzey ürünler sunan Xiaomi (XIACY) ve Huawei gibi yerel oyuncuların artan hamleleri.

Geçtiğimiz yıl Huawei, ABD’nin Çinli teknoloji devinin bu tür bir teknolojiyi ele geçirmesini engellemek için tasarlanan yaptırımlarına rağmen üst düzey bir çip içeren bir akıllı telefon piyasaya sürdü. 

Devlet medyası bunu teknolojik bir atılım olarak selamladı. Bu cihaz, Huawei’nin satışlarını artırmasına ve telefon segmentinin ABD kısıtlamaları tarafından ağır bir darbe almasının ardından Çin’deki akıllı telefon pazarında geri dönüş yapmasına yardımcı oldu.

Jefferies, Apple’ın iPhone’unun geçen yıl yaşadığı düşüşü kısmen Huawei’nin bu başarısına bağlıyor.

Apple, Çin’de iPhone’ların Fiyatını Düşürdü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC