Apple Haberleri

Apple Car Proje Ekibi Giderek Küçülüyor Fakat Analistler Apple için Hâlâ Olumlu Düşünüyor

Ocak 24, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Apple Car Proje Ekibi Giderek Küçülüyor Fakat Analistler Apple için Hâlâ Olumlu Düşünüyor

Apple (AAPL)’ın “Project Titan” isimli sürücüsüz araba projesi, yaşanan birden fazla problemle birlikte bir türlü başlayamadı. Apple’ın projeden sorumlu ekibi ise bu gecikmenin doğası gereği kayıplar yaşıyor. Şimdilerde ise Apple, Project Titan için çalışan bir başka yöneticisini daha kaybetti. Yazılım Mühendisi Program Yönetim Başkanı Joe Bass, yalnızca projeden değil şirketten de ayrılma kararı aldı.

📰 Daha Önce Ne Olmuştu?

Bloomberg’ün haberine göre, bir yıl önce Project Titan için çalışan yönetim ekibinin neredeyse tamamı şirketten ayrılma kararı almıştı. Haberin devamında; Dave Scott, Jaime Waydo, Dave Rosenthal ve Benjamin Lyon gibi isimler 2021’in başlarında, Project Titan Projesinin Başkanı Doug Feld ise Eylül 2021’de projeden ayrılmıştı.

Fakat basında çıkmış bir başka habere göre Apple, kendi kendine sürücüsüz gidebilen elektrikli bir araç geliştirmek için yedi yıl kadar bir zamana ihtiyacı olduğunu söylemişti. Şirket yakın zamanda bu rakamı dört yıl olarak revize etti.

Peki, Analistler Proje için Ne Düşünüyor?

Loup Funds Yönetici Ortağı Gene Munster; Apple’ın sürekli olarak mükemmel donanım, yazılım ve hizmet sunan birkaç şirketten biri olduğu göz önüne alındığında, kendi kendini süren araba projesiyle başarıya ulaşabileceğine inanıyor.

Analistler, Apple’ın küresel otomobil pazarının %10’unu elde etmesi ve yatırımcıların otomobil gelirlerine şimdiki gibi değer vermesi durumunda, Apple Car’ın tek başına şirketin mevcut değerine 3 trilyon dolar ekleyebileceğini söyledi.

Apple Car Proje Ekibi Giderek Küçülüyor Fakat Analistler Apple için Hâlâ Olumlu Düşünüyor

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Apple Car Project Loses Another Key Executive: Analyst Says 2022 ‘Make-Or-Break’ Year For EV Ambitions

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı