Borsa Haberleri

Apple Bilanço Özeti: Zirvedeki Yalnız Dev

October 28, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Apple Bilanço Özeti: Zirvedeki Yalnız Dev

● Apple (AAPL) dün kapanış sonrası işlemlerde beklentilerin üzerinde açıkladığı bilançosu ile Google, Microsoft, Meta ve Amazon’dan sonra bilançosuyla “iyi algı oluşturan” tek şirket oldu.

● Bu mega sermayeli “Big Tech” şirketlerin aksine hisseleri sert düşüş yaşamadı.

● Hisse başına kârı 1,29 dolar ile 1,27 dolarlık beklentilerin üzerine çıktı.

● Geliri yıllık bazda 7,8% yükselişle 90,15 milyar dolar seviyesine çıktı. 88,77 milyar dolarlık beklentileri de aşmış oldu.

● Ürün bazında 4. Çeyrek gelirleri sırasıyla;

● iPhone geliri 42,6 milyar dolar ile 43,4 milyar dolarlık beklentinin altında kalırken, geçen yılın 38,9 milyar dolarlık gelirini geçti.

● Mac geliri 11,5 milyar dolar ile 9,4 milyar dolarlık beklentiyi ve geçen yılın 9,2 milyar dolarlık gelirini geçti.

● iPad  geliri 7,2 milyar dolar ile 7,8 milyar dolarlık beklentinin ve geçen yılın 8,3 milyar dolarlık gelirinin altında kaldı.

● Giyilebilir ürünlerindeki geliri 9,7 milyar dolar ile 9,0 milyar dolarlık beklentiyi ve geçen yılın 8,8 milyar dolarlık gelirini geçti

● Servis ve hizmet gelirleri ise 19,2 milyar dolar ile 20,4 milyar dolarlık beklentinin altında kalırken, geçen yılın 18,3 milyar dolarlık gelirini geçti.

● Şirketin brüt kâr marjı (kârlılığı) 43,2% ile 42,3% beklentiyi ve geçen yılın 42,2%’lik marjını geçti.

● Apple’ın CFO’su Luca Maestri: “Bu çeyrek açıkladığımız rekor sayılabilecek sonuçlarımız, zorlu ve değişken bir makroekonomik zemine rağmen Apple’ın oldukça iyi bir şekilde faaliyetlerini sürdürebilme yeteneğini göstermeye devam ediyor.” dedi.

● CEO Tim Cook, verdiği röportajda iPhone 14 Pro modellerinin tedarik zincirinde sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Ek olarak işe alımları da yavaşlattıklarını söyledi.

Apple Bilanço Özeti: Zirvedeki Yalnız Dev

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı