Borsa Haberleri

Apple Bilanço Beklentileri: 2023 Öngörüleri Önemli Olacak

January 30, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Apple Bilanço Beklentileri: 2023 Öngörüleri Önemli Olacak

Apple (AAPL) ilk mali çeyrek bilançosunu önümüzdeki hafta açıklayacak. Bank of America analisti Wamsi Mohan’a göre tüm beklentiler bir nebze de olsa hayal kırıklığı oluşturan bir bilanço yönünde olsa da önümüzdeki birkaç çeyreğe ilişkin yorumlar beklenenden daha yavaş büyüme oranları sunabilir.

  • Apple (AAPL) için “NÖTR” bir tavsiye notu veren ve hisse başına 153 dolarlık bir fiyat hedefi belirleyen Mohan, şirketin mart çeyreğine ilişkin gelir düşüşünün beklenenden 20% daha yüksek olabileceğini kaydetti.

Mohan bir müşteri bilgilendirme yazısında, “Aralık çeyreği iPhone’ların en üst segment Pro modellerine yönelik arz açısından önemli ölçüde daraldığı göz önüne alındığında, çağrının tonu talepteki esas gidişatı anlama noktasında çok önemli olacak.” ifadelerini kullandı. Mohan’a göre iPhone izleme aracı, cihaz kullanılabilirliğinin normale döndüğünü ve talebin “2023’ün ilk yarısında beklenenden daha yumuşak olabileceği sonucuna varmamızı sağladığını” gösteriyor.

  • Analist konsensüsü çerçevesinde, Apple (AAPL)’ın 2 Şubat tarihli çeyrek bilançosunda 122,05 milyar dolar gelir ve 1,96 dolar hisse başına kazanç bekleniyor.
Apple Bilanço Beklentileri: 2023 Öngörüleri Önemli Olacak

Mohan, Apple (AAPL)’ın 2023 mali yılına ait hisse başı kazanç tahminini az da olsa düşürdü. Daha önceki hisse başına kazanç tahminini 5,82 dolar seviyesinden 5,73 dolara düşürmesine rağmen gelir öngörüsünde küçük bir artış yaptı. Artık Apple (AAPL)’ın bu yıl 389 milyar dolarlık satış açıklayacağına inanıyor. Önceki tahmini ise 383 milyar dolar seviyesindeydi.

Mohan ayrıca, arz ve talep açısından kısmen daha zayıf kalması beklenen iPhone döngüsü nedeniyle yılın ilk yarısının Apple (AAPL) için zorlu geçebileceğini ifade etti. Ekonomideki zayıflık ve bir sonraki iPhone’un yanı sıra şirketin bu yıl ilerleyen tarihlerde piyasaya sürmesi beklenen karma gerçeklik kulaklığı göz önüne alındığında, yılın ikinci yarısına ilişkin belirsizlikler sürüyor.

Kasım ayında açıklamalar yapan Apple (AAPL), ülkenin COVID-19 sorunlarıyla ilgili olarak Çin sınırları dışında gelişen olumsuzlukların iPhone 14 Pro sevkiyatlarını etkileyeceği konusunda uyarılarda bulunmuştu. O zamandan bu yana COVID-19 kısıtlamalarını kaldıran Çin, ekonomisini yeniden açmaya başladı.

Apple Bilanço Beklentileri: 2023 Öngörüleri Önemli Olacak

Mohan’a göre, bardağın dolu tarafından bakıldığında, Apple (AAPL) video oyunlarının arka planındaki iyileşme ve tanıtım istikrarı nedeniyle hizmetlerde yeniden hızlanma kaydetmiş olsaydı bu durum “net olumlu” olarak değerlendirilecekti.

Apple (AAPL) gün geçtikçe daha fazla bileşeni kendi bünyesinde üretmeye devam ettiğinden; döviz kuru etkisinin düşmesi, Çin’in yeniden açılma sürecinin devam etmesi ve dikey entegrasyon noktasındaki ilerleme durumu diğer olumlu göstergeler olarak değerlendirilebilir.

Apple Bilanço Beklentileri: 2023 Öngörüleri Önemli Olacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha