Bültenler

Apple Bilanço Analizi

July 29, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Apple Bilanço Analizi

Perşembe günkü çeyreklik kazanç raporunda Apple, gelir ve hisse başına kâr beklentilerini aştı. Ancak hizmetler segmenti, beklenenden daha iyi gelen bir raporda zayıf bir noktaydı. 

Hizmetler segmenti, bir önceki yıla göre 12% artarak 19,6 milyar dolara ulaştı ve 19,7 milyar dolarlık ortalama analist tahminini takip etti. Bu, 2015′in dördüncü çeyreğinden bu yana en düşük büyüme oranı olarak tarihe geçti. Üstelik mevcut çeyrek için de durum bundan çok farklı değil. Apple CFO’su Luca Maestri, eylül döneminde hizmet sektörünün makroekonomik koşullar ve güçlü ABD doları nedeniyle 12%′den daha az büyüyeceğini söyledi.

Raporda önce çıkan ikinci konu ise iPhone ve iPad satışlarıydı. Apple hisseleri Perşembe günü piyasa kapanışı sonrası işlemlerde iPhone ve iPad satışlarının gücüyle yükseldi.Ancak yine de yatırımcıların, pandeminin ilk yılı olan 2020′de 16% ve 2021 mali yılında 27% büyüme kaydeden hizmetlerdeki 12%’lik büyüme hızındaki yavaşlamaya bağlı olarak endişelenmek için nedeni var.

Apple Bilanço Analizi

Pazar araştırma şirketi Canalys, cuma günü yayınlanan bir raporda, Apple’ın Çin’de ikinci çeyrekte yıllık 25% artışla 9,9 milyon iPhone sevk ettiğini söyledi.

 • Apple, Şanghay gibi büyük şehirleri sıkı karantinalara sokan Covid’in yeniden canlanmasının bir sonucu olarak ülkenin genel akıllı telefon pazarındaki 10%′luk bir düşüşe rağmen, Çin’deki çeyrekte nispeten iyi bir performans sergiledi.
 • Şirket, büyük şehirlerin Covid önlemlerini gevşetmesi ve 18 Haziran alışveriş festivalinin satışları artırmaya yardımcı olması nedeniyle haziran ayında bir toparlanma gördü.
 • Canalys analisti Toby Zhu, bir basın açıklamasında, “Apple, pandemi kapanmalarına rağmen üst düzey segmentte esnek talebin tadını çıkarıyor” dedi. “Tedarikçinin promosyon dönemindeki aktif pazarlaması da önemli bir katkıda bulunan faktör oldu.” 
Apple Bilanço Analizi

Şirketin, iPhone ve Hizmetler geliri Haziran çeyreği rekorlarına ulaşırken, Mac, iPad ve “Giyilebilir Cihazlar, Ev ve Aksesuarlar” geliri düştü.

Apple’ın 3. çeyrek 2022 gelirinin kategori bazında dağılımı aşağıda özetlenmiştir.

 • iPhone: Bir önceki çeyrekte 39,5 milyar dolardan 40,6 milyar dolara yükseldi.
 • iPad: Bir önceki çeyrekte 7,3 milyar dolardan 7,2 milyar dolara düştü.
 • Mac: Bir önceki çeyrekte 8,2 milyar dolardan 7,3 milyar dolara düştü.
 • Giyilebilir Cihazlar, Ev ve Aksesuarlar: Bir önceki çeyrekte 8,7 milyar dolardan 8,0 milyar dolara düştü.
 • Hizmetler: Bir önceki çeyrekte 17,4 milyar dolar olan hizmet segmenti 19,6 milyar dolara ulaştı.

Apple CFO’su Luca Maestri’ye göre, çeyrek için brüt kâr marjı yüzde 43,3 oldu. Apple ayrıca, 8 Ağustos itibariyle rekor hissedarlara 11 Ağustos’ta ödenecek hisse başına 0,23 dolarlık üç ayda bir temettü ödemesi ilan etti.

Apple CEO’su Tim Cook:

 • “Bu çeyreğin rekor sonuçları, Apple’ın sürekli yenilik yapma, yeni olasılıkları geliştirme ve müşterilerimizin hayatlarını zenginleştirme çabalarını yansıtıyor. Her zaman olduğu gibi, değerlerimizle lider oluyoruz ve bunları, kullanıcı gizliliğini ve güvenliğini korumak için tasarlanmış yeni özelliklerden erişilebilirliği artıracak araçlara kadar, oluşturduğumuz her şeyde ifade ediyoruz. Bu, uzun süredir herkes için ürünler yaratma taahhüdümüzün bir parçasıdır.”

İki yıldan fazla bir süredir olduğu gibi, Apple bir kez daha eylül ayında sona eren mevcut çeyrek için rehberlik (beklenti) yayınlamadı.

Değerlendirmeler

Morgan Stanley analistleri bu ayın başlarında, şirket genişletilmiş hizmetler aracılığıyla mevcut müşterilerinden para kazanmaya odaklanırsa Apple’ın uzun vadeli değerinin 30% artabileceğini yazmıştı.

 • Morgan Stanley analisti Erik Woodring, “Apple hisselerinin, bir Apple kullanıcısının yaşam boyu değerini küçümsediğine inanıyoruz” diye yazdı ve hizmet büyümesinin önemli bir yatırım faktörü olduğunu belirtti.
 • CFO Luca Maestri, Covid-19 kesintilerinin hizmet büyümesini “topaklı” hale getirebileceğini ve yıldan yıla zor karşılaştırmalara yol açabileceğini söyledi. Maestri, “Tecritler, yeniden açılışlar vb. oldu. Bu nedenle, hizmetler işimiz için istikrarlı bir büyüme oranından bahsetmek çok zor.” dedi.
 • Maestri, iPhone kullanıcılarının sayısının hala artmakta olduğunu ve hizmet sektörünün yeni müşteriler getirerek genişlemeye devam edebileceğini söyledi. Müzik, bulut hizmetleri, AppleCare garantileri ve ödemelerin tamamının çeyrek boyunca rekor gelir seviyelerine ulaştığını da sözlerine ekledi.

CEO Açıklamaları

Apple CEO’su Tim Cook, hizmetler bölümünün ekonomik durumdan etkilendiğini söyledi. Özellikle, şirketin daha küçük hizmetlerden biri olan reklam işine atıfta bulundu.

Cook, “Dijital reklamcılık makroekonomik ortamdan açıkça etkilendi” dedi. 

Ayrıca Cook, şehirlerin yeniden açılmasının ve 18 Haziran’da sona erecek olan “618” adlı haftalarca süren büyük alışveriş festivalinin, haziran ayındaki toparlanmaya yardımcı olduğunu söyledi. 

“Covid karantinalarının etkilediği şehirlerde, kapanmalara bağlı olarak daha düşük bir talep gördük. Cook, Apple’ın kazanç çağrısında, aynı şehirlerde haziran zaman diliminde çeyreğin sonuna doğru bir toparlanma gördük” dedi.

Apple Bilanço Analizi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı