Apple Haberleri

Apple, Avrupa’da Samsung’u Tahtından İndirdi

Apple, Avrupa’da Samsung’u Tahtından İndirdi
Google News Icon Takip Et

Araştırma şirketi Canalys’e göre Apple (AAPL), rakibi Samsung’un iki yıldan fazla bir süre gerisinde kaldıktan sonra 2023’ün dördüncü çeyreğinde Avrupa akıllı telefon pazarında birinciliği geri aldı.

Canalys, Apple’ın dördüncü çeyrekte Samsung’un 10,8 milyon adetlik akıllı telefon teslimatına kıyasla 12,4 milyon adet teslimat yaptığını açıkladı. Samsung daha önce yedi çeyrek boyunca Avrupa’ya (Rusya hariç) en çok akıllı telefon sevkiyatı yapan şirket olmuştu.

Bu dönemde toplam akıllı telefon sevkiyatı bir önceki yıla göre 3% azalarak 38,9 milyondan 37,8 milyona gerilese de, Samsung’un 12%’lik düşüşüne kıyasla Apple’ın teslimleri 1% arttı.

Xiaomi (XIACY) 6 milyon adetlik teslimatla üçüncü sırada yer alırken, onu sırasıyla 2 milyon ve 1,1 milyon adetle Motorola ve HONOR takip etti. Motorola ve HONOR’un payları kıyaslandığında küçük olsa da, teslimat hacimleri yıllık bazda sırasıyla 73% ve 116% arttı.

Dördüncü çeyreği kazanmasına rağmen, Apple’ın 2023 yılının tamamındaki 27%’lik pazar payı, Samsung’un 34%’lük payının gerisinde kaldı.

Canalyst analisti Runar Bjorhovde, “Üst düzey akıllı telefonlar 2023’ün dördüncü çeyreğinde Avrupa pazarından rekor bir pay aldı. Akıllı telefon sevkiyatlarının neredeyse 40%’ının fiyatı 800 dolar veya üzerindeydi.” dedi. 

Bu dönemde iPhone 15 Pro, Galaxy S serisi ve Google Pixel Avrupa pazarında rakiplerine üstünlük sağladı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha