Apple Haberleri

Apple, Alphabet ve Microsoft: 2. Çeyrek Kârları

August 2, 2021 • 2 dakika okuma süresi
Apple, Alphabet ve Microsoft: 2. Çeyrek Kârları

Big Tech şirketleri, pandemide başlayan dijital dönüşümün kalıcılaşmasıyla büyümeye hızla devam ediyor.

Küresel ekonomi koronavirüs pandemisi ile boğuşurken, bu dönemden en karlı çıkan şirketler Big Tech grubu oluyor. Pandeminin beraberinde getirdiği dijital dönüşüm, teknoloji şirketlerinin büyümesini hiç olmadığı kadar hızlandırırken kârlar beklenmedik seviyelere yükseliyor.

Apple, Alphabet ve Microsoft tarafından geçtiğimiz salı günü açıklanan bilançolar, dijital hizmetlere olan talebin artmaya devam ettiğini ve teknoloji sektörünün Covid-19 dönemi ekonomik gerilemesi karşısında en dayanıklı sektör olduğunu kanıtlıyor.


quarterz.pngSon çeyrekte, üç şirket toplamda haftalık 5 milyar dolarlık vergi sonrası kârı ile önceki yıl 56.8 milyar dolar olan toplamı neredeyse iki katına çıkararak çeyreği Wall Street’in tahmin ettiğinden yüzde 30 daha fazla kâr ile tamamlamış oluyor.Teknoloji yöneticileri ve yatırımcılara göre, çarşamba günü Facebook ve perşembe günü Amazon’dan gelen kazanç raporlarının da ortaya koyduğu rakamlar, pandeminin yol açtığı dijital patlamanın kriz geçtikten çok sonra da devam edeceğini gösteriyor.