Apple Haberleri

Apple, 614 Kişiyi İşten Çıkardı

April 5, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Apple, 614 Kişiyi İşten Çıkardı

Apple (AAPL), yeni bir eyalet dosyasına göre Kaliforniya’da 614 işçiyi işten çıkarıyor; bu, şirketin pandemiden bu yana ilk önemli işten çıkarma turu oldu.

Kaliforniya tarafından yayınlanan WARN bildirimine göre, etkilenen Apple çalışanları Santa Clara’daki sekiz farklı tesiste çalışıyordu. WARN başvurusunda, çalışanların söz konusu karar hakkında 28 Mart’ta resmi olarak bilgilendirildiği ve değişikliklerin 27 Mayıs’tan itibaren geçerli olacağı belirtildi.

Apple, büyük ölçüde iPhone üreticisinin pandemi sırasında rakiplerinden daha yavaş büyümesi nedeniyle, teknoloji alanındaki rakipleriyle aynı ölçekte bir küçülmeye zorlanmadı.

Söz konusu işten çıkarma kararı, Apple’ın elektrikli ve sürücüsüz bir araç inşa etmek için uzun süredir devam eden bir projeyi iptal etmesinden haftalar sonra geldi. 

Kaliforniya’daki bildirimde işten çıkarmaların hangi birimlerden yapıldığı belirtilmezken, dosyadaki konumların hiçbiri Apple’ın Cupertino’daki merkezinde değil.

San Francisco Chronicle’a göre işten çıkarılan pozisyonlar arasında makine atölyesi yöneticileri, donanım mühendisleri ve ürün tasarım mühendisleri yer alıyor.

Apple, 614 Kişiyi İşten Çıkardı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC